5 Of the very best countries For Making genuine connections With Locals

“Be really thinking about everybody you satisfy as well as everybody you satisfy will be really thinking about you” ― Rasheed Ogunlaru

Meeting people is one of the excellent benefits of travel as well as satisfying regional people is a excellent method to get a deeper insight into the country you’re travelling in. Their lives may differ from your own, however their curiosity for culture as well as family is always shared.

It’s not always simple to satisfy regional people as well as there are some countries where the residents are as well timid to technique a foreigner. In other cases, there might be some animosity towards tourism as well as locals select not to interact much with tourists. There are even times when they are afraid of us! however in lots of countries, the regional inhabitants are what stay in the minds of travellers long after they’ve returned home.

The connections as well as friendships we create abroad impact us much a lot more than the sites we see or the difficulties we conquer. If you’re seeking to link with regional people as well as discover new companions around the world, here are a few countries where it is extremely simple to make friends!

1. Iran:

If you’ve checked out our articles about Iran, then you’ll understand just exactly how quickly we linked with the regional people there. The Iranians were friendly as well as kind, however what made them special was their constant curiosity as well as authentic care for our well-being. It seemed as though each as well as every one of them wished to make sure that we had a risk-free trip in Iran as well as that we left the country with a new outlook on its people. Whenever we were in a social setting, Iranians would develop up their guts to ask us a question, as well as when we were in a friendly conversation the flood gates would open as well as we’d discover ourselves having deep as well as meaningful chats with total strangers.

Iran is a country where you wouldn’t have to pay for lodging if you didn’t want to since travellers are so commonly invited to stay in people’s houses as well as eat at their dinner tables, an honour not to be missed! For us, there was no much easier location to make new, enduring friendships. We still have lots of good friends in Iran as well as we keep in touch with them to this day.

2. Egypt:

Many travellers have mixed feelings about Egyptian people, however after our experiences there, we discover it difficult to believe that people feel this way. travel is personal as well as for us, Egypt was one of the biggest locations to mingle with the natives! We satisfied people who resided in little mud homes, with bit a lot more than a stove, pots as well as cups, as well as yet they would invite us in for a cup of tea. We would sit in their basic, however charming, living spaces as well as look around at what they had as well as we couldn’t assist however to be surprised that people with so bit would offer us so much. Tea was a excellent method to satisfy locals in Egypt as well as we discovered ourselves drinking lots of cups per day! If you go to Egypt, make sure you listen carefully while you’re walking down the streets. often their requires you to join them are peaceful as well as shy, however if you hear them as well as take them up on their offers, your travel experiences will be richer for it.

3. Myanmar:

This is a country where things are altering fast. up until a few years ago, Myanmar was totally untouched by mass tourism as well as the people right here were so cut off from the western world, that their curiosity overwhelmed them! When we checked out in January, 2012, we satisfied so lots of of the native people who just wished to discover about Canada as well as about life in the west. Magazines, stickers as well as pens would excite them beyond belief as well as some kids we satisfied were seeing white faces for the very first time. often when we were riding buses in Myanmar, women would sit next to Dariece as well as gaze at her, ultimately scrubing her arm, surprised at the color or her skin. Burmese people are quite timid at times, so if you want to link with them, you may have to make the very first move. however even if you can’t interact with language, their smiles as well as evident inquisitiveness will sustain a conversation long sufficient to ended up being friends!

Our class In Naloy Village, Myanmar
We taught English in a small village in northern Myanmar where we satisfied lots of charming kids as well as friendly villagers. Click right here for that story!

4. Nepal:

Most of our experiences in Nepal were in the Annapurna region, where a mainly Tibetan culture harbours an exceptiOnal olarak misafirperver insan grubu. Bu bölgedeki yürüyüş pistleri çok daha fazla olduğu kadar çok daha popüler olduğundan, buradaki sakinler ailelerini desteklemek için para kazanırken yabancılarla bağlantı kurmak için mükemmel bir yöntem keşfettiler. Evlerini çay evlerine dönüştürdüler, trekkers’in durabileceği, lezzetli bölgesel yiyecekler yiyebilecekleri ve geceyi biraz ücret karşılığında geçirdiler. Bu, Nepal’i bölgesel insanları tatmin etmek için en büyük yerlerden biri yapar. Bir kapıyı çalmak kadar basit! Bazı çay evleri daha büyük ve daha az samimidir, ancak yeri çalışan tek bir hane ile küçük bir ev keşfederseniz, bu yüksek irtifa kurtulanları için bölgesel kültür ve günlük yaşam hakkında mükemmel bir anlayışa sahip olacaksınız.

5. Kırgızistan:

CBT ve Shepard’ın hayatı gibi mahalle tabanlı turizm işleri sayesinde Kırgızistan, yerlileri tatmin etmek için hızlı bir şekilde dünyanın en iyi yeri olabilir! Ülkenin dört bir yanındaki müthiş Village, Kırgız yaşam yöntemini keşfetmeyi kolaylaştırıyor. Sadece CBT’yi arayabilir veya en yakın ofisine (her yerdeler) gidebilir ve sizin için ideal bir aile haznesi keşfedebilirsiniz. Bir ev seçtiğinizde, bir ev üyesi gelmenin yanı sıra sizi alacak ve sizi kendi rahatlatıcı odanızı aldığınız eve geri gösterecektir. Kırgızistan’daki sergilerin en iyi kısmı yiyecek. Haneler, doyurucu güveçlerden ihale kababs’a kadar ülkede keşfedeceğiniz en iyi yemekleri pişirirken, yemek inanılmaz!

Bazılarınız zorluk çektiğimiz ülkelerdeki yerlilerle bağlantı kurabilirsiniz. Fas ve Malavi gibi yerlerde, yerlilerle samimi bağlantılar kurmanın son derece zor olduğunu keşfettik ve normalde etkileşimlerimizden para kazanmayı beklediklerini keşfettik. Ancak bu bizim tatil izi çok yakın kalıyorum çünkü bu olabilir. Ancak gezginlerin yerlileri tatmin etmek için kullanabileceği yeni bir kaynak var ve aynı zamanda withlocals olarak adlandırılıyor. Bu harika yeni web sitesi, gezginlerin seyahat ettikleri ülkelerdeki insanlarla gerçek bağlantılara sahip olmalarına yardımcı olurken, yerlilere ekonomik olarak da yardımcı olur. Güney Asya çevresinde önemli bir ev ağı gibi. Yerliler bir profil üretiyor ve gezginlere biraz ücret karşılığında onlarla kalma şansı sunuyor. Aynı şekilde yemek dersleri, zamlar, yemekler ve günlük geziler var.

Kanepe sörfü gibi, ancak bildiğimiz gibi, yabancıların yanı sıra beslenme, dünyadaki birçok kişi için her zaman uygun fiyatlı bir üst düzey değildir. Şimdi, withlocals.com sayesinde ailelerini beslemek için birkaç dolar yapabilir ve turistlere onlarla kalma şansı sunabilirler! Bu gerçekten herkes için bir kazan-kazanın yanı sıra, yoldaki keçilerde tanıtım yapmaktan mutluluk duyduğumuz bir iş. Sadece sizinle, okuyucularımızla paylaşmaktan mutluluk duymuyoruz, ancak yola geri döndüğümüzde hizmeti denemeye gerçekten devam ediyoruz.

Yerlilerle tanışmak, seyahat ederken bizim için her zaman en büyük endişe kaynağı olmuştur ve bu güne kadar kaldığımız birçok dostluk. Yeni ülkelerde iyi arkadaş edinmenin en iyi yanı, geri dönme ve bir gün daha görme şansıdır. Bizim için, siteler, mutfaklar ve tarih her zaman yol boyunca yaptığımız inanılmaz iyi arkadaşlara ikinci gelir. Seyahat, insanları tatmin etmek ve yeni şeyler keşfetmekle ilgilidir ve hem bölgesel hem de yabancı yeni arkadaşların geleceğine bakarız.

Hiç yurtdışında yerlileri tatmin etmekte sorun yaşadınız mı? En anlamlı bağlantıları nerede keşfettiniz? Bizi aşağıdaki yorumlarda gösterin!

Feragatname: Yoldaki Keçiler, Amazon ortağı ve aynı zamanda diğer bazı perakendeciler için bir bağlı kuruluş. Bu, blogumuzdaki bağlantıları tıklatırsanız ve bu perakendecilerden satın alırsanız komisyonlar yaptığımızı gösterir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *