5 Seyahat fotoğrafçılığınızı önemli ölçüde geliştirmek için yöntemler

Hikayeler anlatan muhteşem resimler yakalayabilmek, büyük olasılıkla insanların seyahat fotoğrafçılığına girmesinin temel nedenidir. Geri dönen evin yanı sıra tüm arkadaşlarınızı ve hanehalkı ziyaret ettiğiniz muhteşem yerleri göstermek harika, ancak seyahat fotoğrafçılığınızla biraz daha ciddi olmak istiyorsanız?

Belki onu daha fazlasına dönüştürmek istersiniz? Sosyal ağ hesapları büyütmeye veya bir blog başlatmaya çalışıyorsanız, seyahat fotoğrafçılığınızı bir sonraki seviyeye taşımak sürekli aklınızda olacak bir şeydir.

Kalabalıktan öne çıkabilmek için fotoğraflarınızın zorunluluğu, iyi…. Kalabalıktan öne çıkın!

Sizi de durduran ve ‘vay’ devletin yanı sıra Instagram’da bir resim sağlayan şey, ancak yukarıdaki gibi değil mi? Her zaman parmağınızı giyebileceğiniz bir şey değildir, ancak bu 5 ipucu ile tüm sevgiyi alan fotoğrafçı olabilirsiniz!

1. Dişli

Fantastik bir seyahat fotoğrafçısı ya da bu konuda gerçekten herhangi bir profesyonel fotoğrafçı olmak için ihtiyaç duyduğunuz bariz şeylerle başlayalım. Her zaman konfigürasyonunuza ekleyebilirsiniz, ancak ne olursa olsun bu 3 şeye ihtiyaç vardır: yüksek kaliteli bir kamera, lens/lens ve bir tripod.

Kameralar

Kameralar bugünlerde tüm şekillerde ve boyutlarda mevcuttur, ancak kendinize sormak için gereken gerçek endişe “Aynasız mı yoksa DSLR mi alıyorum?” Kompakt kameralar kesmeyecek. Seyahatlerinizde (manzaralar, sokaklar, insanlar vb.) Çok farklı sahneler yakalamayı düşünüyorsanız, kameranızın tam el kitabı yönetimi ve lensleri değiştirmek önemli olacaktır.

Üst: Aynasız bir kamera (Sony A7R). Alt: Bir DSLR (Canon 5D)
Büyük bir aralık olduğundan, her aynasız ve DSLR kamerasının ayrıntılı teknik unsurlarına girmeyeceğim, bu yüzden Google’da bazı araştırma çalışmaları yapın. Yine de belirteceğim şey son derece aynasız bir kamera öneririm.

Aynasız kameralar DSLR’lerden çok daha küçüktür ve bunları güzel bir kompakt ana lensle (aşağıdaki lenslerde daha fazla) eşleştirirseniz, alan tasarrufu sağlayan faydalar bir DSLR’den aldığınız her türlü faydadan tamamen daha ağır basar. Bunun bir seyahat fotoğrafçılığı odaklı öneri olduğunu unutmayın, eğer Vogue için süper modeller çekiyorsanız, evet, bir DSLR alın.

Aynı şekilde, gittiğiniz her yerde sizinle aynasız bir şekilde çıkarmaya daha meyilli olacaksınız (kesinlikle yapmanız gereken bir şey). Büyük ve ağır bir DSLR, bir süre sonra zahmetli olacak.

Uzman profesyonel fotoğrafçı Chase Jarvis’in “En iyi kamera sizinle olan kamera” dediğini belirtti.

Lens

Seyahat fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda lensler kişisel bir seçenektir. Ne tür çekimler yapacağınıza gerçekten inanmalısınız ve aynı şekilde bagajınızda onlar için ne kadar alan sunduğunuzu seçin. Benim tavsiyem, ikiden fazla lens seçmen.

Kişi, 50 mm’lik eşdeğer odak uzunluğuna sahip büyük bir ana lens (yakınlaştırılamayan) olmalıdır. Bugün birçok aynasız kamerada ‘kırpma sensörü’ denilen şey var. Bu konuda çok fazla endişe etmeyin, sadece bir kırpma sensörü kameranız varsa, “mahsul” dikkate alındıktan sonra size 50 mm odak uzunluğu sağlayacak 35mm prime lens gerektirdiğinizi anlayın.

50mm Prime Lens
Bu odak uzunluğu, insan gözüyle aynı odak uzunluğu olduğu için sokak fotoğrafçılığı için kesinlikle mükemmeldir. Ortaya çıkan fotoğraflar, büyük oranlarda olacağı kadar bakmak son derece hoş.

İkinci önerim, 2 lens alma yeteneğiniz varsa, bir zoom lens. Bu size odak uzunluğu açısından çok yönlülük sağlar. Temel olarak, fiziksel olarak daha yakın yürümek yerine bir sahneye yakınlaştırabilirsiniz. Prime ve Zoom lensleri hakkında ayrı bir makale oluşturabilirim, ancak genellikle primler size çok daha iyi keskinlik ve alan derinliği sağlar.

Harika haber, çoğu kamera satın aldığınızda temel bir zoom içerecektir! Buna set lens denir, aynı zamanda bazı insanlar devlet set lensleri son derece iyi değildir, ancak markaya bağlı olarak görevi gayet iyi yapabilirler. İlk 5000 kadar fotoğrafım bir Fujifilm seti lensiyle çekildi ve birçoğu mükemmel kalite.

Tripodlar

Ucuz hafif bir seyahat tripodu satın alın. Büyük olasılıkla, seyahat ederken büyük bir uzman tripodunu taşımanız beklenemeyeceğinizi belirtmek için fotoğraf mahallesinden ayrılacağım, bunun pratik olmadığını.

Ucuz 20 $ ‘lık bir tripod bile gece-ti için harika olacakME fotoğrafçılığı (kamera sallanmasından herhangi bir hareket bulanıklığı olmadan daha fazla ışığa izin vermek için daha yavaş bir deklanşör hızına izin veriyor). Seyahatlerinizdeki açık havada kontrol etmeyi planlıyorsanız, peyzaj fotoğrafçılığı için çoğu tipik koşulda da kullanılabilir. Sadece pahalı kameranızı Gale Force rüzgarlarında tutmak için kullanmaya çalışmayın.

2. Kompozisyon

Dünyadaki tüm cihazlara sahip olabilirsiniz, ancak zorlayıcı bir çekim oluşturamazsanız, öne çıkmak zor olacaktır. Neyse ki, bazı temel kurallara uyduğunuz sürece zor değil.

Bir konu seçin. Birincil konuya katkıda bulunan diğer tüm yönlerle belirli bir yöne odaklanın. Resimlere insan yönleri eklemek, insanların kendileriyle ilişkilendirilmesine ve belirli bir dereceye kadar onlarla empati kurmasına yardımcı olur.

Budapeşte sokakları

Yukarıdaki fotoğraf Budapeşte gezisi sırasında çekildi. Şehrin ‘hissini’ yakalamak istedim. Sadece geçmişte yürürken yoldan aynı sokaktan bir çekim yapmak, neredeyse bu çekimin yanı sıra görevi yapmazdı. Hikaye sadece yoldan geçen insanlar olsa bile, bu sokak düzeyinde resim, zihni bu insanların ne yaptığını sorgulamaya yönlendiren hareket gösterir.

Bu tür bir yapı, resmi kitleniz için daha büyüleyici hale getirir.

Fotoğrafçınızı genel olarak geliştirmek için yapabileceğiniz başka bir şey, önde gelen hatlardan yararlanmaktır. Önde gelen çizgiler, gözünüzü birincil konuya çeken doğal çizgilerdir ya da resmin merkezine, çerçevede olduğunuzu hissettirir.

Yukarıdaki resimde, yolun yanı sıra yolun her iki tarafındaki binaların gözünüzün çerçevenin merkezine uyması için bir çizgi geliştirdiğini görebilirsiniz. Geçişten gelen beyaz çizgiler bile merkeze doğru işaret ediyor.

3. Yaklaşım

Seyahat fotoğrafçılığına yaklaşımınız, o fantastik çekim yapmak, tam olarak nasıl resmeddiğiniz ve geçen anın sonsuza dek gitmesi arasındaki farkı yaratacak bir şeydir. Bir pazar durakında çalışan yaşlı kadının fotoğrafını çekmeye güvenmeniz gerekir, bu konuşması için bir kamera koymak anlamına gelse bile. Eğer bakmadığına inanana kadar beklerseniz, o an gitecek.

Tacikistan’da bir Afgan halı satıcısı (Goatsontheroad tarafından)

Şimdi, konunuz fotoğraftan gerçekten memnun değilse, o zaman özür dileme ve silmeyi teklif edin. Ancak deneyimlerime göre, çoğu zaman alacağınız tepki değil. Bunun yerine, gülümseyin, resmini gösterin ve iltifat edin. Kişiye resmi neden bu kadar sevdiğinizi söylemek, durumu fark ettikleri gibi hissettirir.

Hatta onların detaylarla iletişim kurabilmesinin yanı sıra onlara göndermeyi teklif edebilirsiniz!

4. gezi öncesi planlama

Daha önce bulunmadığınız bir varış noktasına gidiyorsanız, önceden bazı araştırma çalışmaları yapmak büyük ölçüde ödeyecektir. Oraya varmadan önce fotoğraflayacağınız yerler hakkında bir konsept alın. Sonuçta, çevrenizin tadını çıkarmak için oradasınız, tüm zamanı resim fırsatları için avlamak için harcamak değil.

Çevrimiçi görünün, bazı kitaplara baktım veya bazı broşürleri keşfedin. Bu yöntem, yanınızda hangi dişli almanız gerektiğini anlayacaksınız. Bununla birlikte, o kendiliğinden an için gözlerinizi soyulmuş tutun, ancak size bakmanız gereken genel yön hakkında harika bir kavram sağlar.

Peyzaj / Cityscape profesyonel fotoğrafçıları dinler. En azından güneşin ve setlerin nerede doğduğunu anlamalısınız!

5. Her zaman kameranızla dışarı çıkın

Chase Jarvis’in ne dediğini hatırlıyor musun? En iyi kamera sizinle olan kameradır!

Büyük bir ağır kamera almanın bir anlamı yok, tam olarak nasıl kullanılacağınızı anlamadığınız işlevlerle, sadece öğle yemeğine çıktığınızda konaklamanızda bırakacaksanız. Sizin için bir yük olmayan en iyi kurulumu keşfedin ve her zaman sizinle birlikte çıkarın.

En iyi çalışmalarımdan bazıları kendiliğinden ve rastgele anların resimleri oldu (gezi öncesi planlamamdan beri çekim yapmak için yanımda doğru cihazlara sahip olmama rağmen).

Ve tamamen yüklü piller getirmeyi hatırlamıyor.

Seyahat fotoğrafçılığınızdan en iyi şekilde yararlanmak için en iyi ipuçlarımı okuduğunuz için teşekkürler. Bu makale size yardımcı olsaydı, yorumlarınızı duymak istiyorum. Mutlu yolculuklar!

Bu makale gibi mi? İğnele!

Feragatname: KeçiYolda bir Amazon ortağı ve aynı şekilde diğer bazı perakendeciler için bir ortaklık var. Bu, blogumuzdaki bağlantıları tıklatırsanız ve bu perakendecilerden satın alırsanız komisyonlar yaptığımız anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *