BEST tour business IN ISRAEL

Last Updated: 2/2/2020 | 2 Şubat 2020

From suddenly cosmopolitan Tel Aviv — including a quickly broadening foodie scene with tasty organic offerings — as well as the holy city of Jerusalem to the natural wonders of the Negev Desert as well as the historic Masada national Park as well as other ancient archaeological sites, Israel has a great deal to see.

Israel is house to thousands upon countless years of history, in addition to key historical sites for the three major monotheistic religions, making this a destination for millions of tourists as well as pilgrims every year.

The country is quite little as well as you can get around it extremely easily, particularly if you lease a car. It’s just 290 miles from Haifa on the northern tip of Israel to Eliat in the south (about five hours of driving).

That said, some people don’t want to drive, as well as some locations out in the desert are difficult to get to. For those people, there are tours! There are great deals of options, from walking tours in Tel Aviv to multiday tours across the country (and neighboring countries).

I’ve put together a listing of my preferred tour business in Israel. They focus on different type of travel, however all offer great value for the money:

1. Abraham Tours

Abraham tours aim to fit independent travelers, as well as provide you great deals of info about the culture, history, as well as politics of the region so you can be much better informed while you travel around Israel.

Generally aimed at budget plan travelers, the tours variety between two as well as 12 days in length as well as cater to those keen to go hiking, experience Israeli food, or head into the desert. The business has short half- or one-day tours, like a Jerusalem graffiti tour for $28, or a kibbutz experience from Tel Aviv for $63. A three-day tour of Jerusalem as well as the Dead Sea starts at $146; a five-day trip with northern as well as coastal Israel costs $375.

They likewise run “dual narrative” tours of Gaza, Jerusalem, as well as Hebron, which include activities like driving along the Gaza border, checking out Jericho, seminars on the Gaza-Israel conflict, as well as video phone calls with Gaza residents, designed to assist you comprehend both sides. These one-day trips expense around $100.

2. tasty Israel

Delicious Israel offers small-group walking tours covering locations like the Carmel as well as Levinsky Markets in Tel Aviv as well as the Machane Yehuda market in Jerusalem, where you’ll be able to taste authentic hummus, shakshuka, as well as much more. There’s likewise a tour that includes a cooking class after the buying part. tours variety from $90 to $120, depending upon the length.

3. Bein Harim Tours

These days, Bein Harim, established in 1993, has over 70 tour options, so it’s simple to select precisely what you want to see as well as do. It offers little group tours — both one-day gos to to all the major tourist destinations as well as multiday tours as much as 12 days in length, some including close-by Jordan. The one-day trips variety from $73 to check out Jerusalem as much as $125 to go to Bethlehem as well as Jericho. Multiday trips variety from $300 for two days as much as $2,000 for 12 days, for which you can select choices like the history as well as archaeology of Israel, or a Christian-oriented package.

4. Intrepid

Intrepid offers truly high-quality, authentic tours in little groups, as well as focuses on staying in locally run accommodations like little guesthouses as well as homestays, as well as visiting locally-owned restaurants as well as shops.

Intrepid offers a lots trips covering Israel as well as the Palestinian Territories, from a five-day highlight tour (around $770) as much as 26-day journeys that likewise go to Egypt as well as Jordan (up to $8,000). It likewise has specialized tours, including a nine-day Christmas trip as well as a couple of lower-priced ones particularly for those under 30.

5. Bike Israel

A unique as well as truly enjoyable method to check out Israel is on a bike tour — it’s a country with fairly short distances, as well as the routes these tours cover different landscapes: desert areas, dirt roads, as well as seaside routes. (If you’re worried your physical fitness level may not be as much as it, Bike Israel now likewise offers e-bikes.)

Tours variety from a half-day seaside trip near Tel Aviv to multiday trips in the desert to cycling between Jerusalem as well as Tel Aviv. costs variety from $100 for a half-day; the longer trips, depending upon the number of participants, can be as bit as $400.

6. world Expeditions

World Expeditions focuses on thoughtful travel as well as wants you to experience cultural immersion on its tours. It has a focus on hiring well-trained, enthusiastic regional guides as well as likewise includes some degree of adventure.

In Israel, world Expeditions offers trips between six as well as 14 days in length. BöyleBen, pistler arasında transferlerin yanı sıra her gün konaklama, Celile ve diğer muhteşem alanlarla (1.300 $ ‘dan başlayan) yürüyüşe sahip kendi kendine rehberli yürüyüşler. En uzun tur, İsrail’in kilit yerlerine ek olarak Ürdün ve Filistin bölgelerini de alıyor ve bir gece Bedevi kampında yaklaşık 7.000 dolar harcıyor.

7. Mejdi turları

Mejdi Tours, kültürel daldırma, sosyal sorumluluk ve geri sağlama ve turları sadece temel gezi yapmaktan daha fazlasını yapmak isteyen gezginlere odaklanıyor. “Mejdi” kelimesi, işletmenin kesinlikle zor çalışan değerler olan “onur ve saygı” olarak eşittir.

İsrail’de, her biri farklı bir odak noktası olan farklı çoklu turlara katılabilirsiniz. Örneğin, 2020’de, barış elleriyle (3.900 $ ‘dan) birlikte on günlük bir İsrail turu ve Filistin’i yürütüyor. Kudüs’ün kutsal yerlerini ve Ölü Deniz’i ziyaret etmenin yanı sıra, bu tur, bir mülteci kampını ziyaret etmenin yanı sıra politikacıları tatmin edici bir şekilde de içeriyor.

Yiyecekler daha çok sizin işinizse, Mejdi de aynı şekilde, yoga dersleriyle birlikte inanılmaz çeşitli yemek deneyimleri ve kişisel gelişim içeren bir haftalık bir mutfak ve sağlık turuna (4.900 $ ‘dan başlayarak) sahiptir.

***
İsrail’de bir tura katılmak, bu seçkin ülkenin tüm kültürel ve tarihi nüanslarını keşfetmeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için kesin bir yöntemdir. Kudüs’ün kısa yürüyüş turlarından ve Tel Aviv, İsrail’in çoğunu (ve komşu toprakların) kapsayan bir veya iki haftalık gezilerden ve dini inançlara veya siyasete veya gıda ya da doğaya odaklanan özel gezilerle, birçok kişi var. Bir grup turunda İsrail’i görmek için harika yöntemler.

İsrail’e Yolculuk: Lojistik İpuçları ve Püf Noktaları
Uçuşunuz
Ucuz bir uçuş keşfetmek için Skyscanner veya Momondo kullanın. Onlar benim tercih edilen iki göz atma motorlarım. Skyscanner’la ilk önce en büyük erişime sahip olduklarından çok önce başlayın!

Konaklamanızı ayırtın
En iyi hisse senedi ve en iyi fırsatlara sahip oldukları için hostelworld ile pansiyonunuzu rezerve edebilirsiniz. Bir pansiyon dışında bir yerde kalmak istiyorsanız, konukevleri ve ucuz oteller için en ucuz fiyatları sürekli olarak iade ettikleri için Booking.com’u kullanın.

Seyahat sigortasını hatırlamıyorum
Seyahat sigortası kapsamı sizi hastalık, yaralanma, hırsızlık ve iptallere karşı koruyacaktır. Her şeyin ters gitmesi durumunda kapsamlı bir güvenlik. Geçmişte birçok kez kullanmak zorunda olduğum için asla onsuz bir yolculuğa çıkmam. En iyi hizmeti ve değeri sunan tercih ettiğim iş:

Güvenlik Kanadı (70’in altındaki herkes için)

Seyahatimi sigortalayın (70’in üzerinde olanlar için)

Medjet (ekstra geri dönüş kapsamı için)

Para kazanmak için en iyi iş arıyorum?
Seyahat ederken kullanabileceğiniz en iyi iş için kaynak sayfama göz atın. Yoldayken paradan tasarruf etmek için kullandığım her şeyi listeliyorum. Seyahat ederken siz de paradan tasarruf edecekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *