Kazakistan’a gitmek istiyorsanız, Türkistan’da (Güney Kazakistan bölgesi) performans gösterilecek en iyi şey

İşte, en iyi aktivitelerin birkaçını ve Türkistan bölgesindeki gezileri not eden kısa makalemiz. ülke. “Türkistan” (bazen Türk) hem şehri hem de yüksek bölgeyi ifade eder. Yakın tarihinin birçoğu için, bölgeye 2018’de resmi olarak Türkistan bölgesine yeniden adlandırılana kadar Güney Kazakistan olarak adlandırıldı.

Duadan sonra, adam salondan çıktı, benim yönümde yürüdü, aynı zamanda dilde benimle bir konuşma başlattı. Kazakistan’da dört gün sonra, yerel olarak yanıldığım için kullanılmıştım, bu yüzden kibarca anlamayacağımı söyledim. Bir sonraki sorusunda Tayland kelimesini yakaladım, bu yüzden Filipinler’den olduğuma cevap verdim.

Bir gülümsemeyle sağlanan sıcak bir sesle Kazak’ta bir cümle daha söyledi. Neyse ki, bu zamana kadar, bizim gezi grubumuzdan biri yakın ve bizim için eşitti. “Hıristiyan mı yoksa Müslüman olup olmadığınızdan emin değilim,” diye çevirdi, “ama bu önemli değil çünkü herkes burada hoş karşılanıyor.” Elveda belirtmeden önce elimi salladı, “Allah seni kutsasın” dedi.

Ortamın ihtişamının ortasında, Güney Kazakistan, insanlarını, sıcaklıklarını ve çok kültürlülüğü vurgulayan anlar hakkında en çok aklımda olduğum anlar. Ziyaretimden önce, Kazakistan’a inandığımda “Çeşitlilik” aklımı bulacak ilk kelime olmayacak. Yine de, ülke hakkında çok daha fazla keşfettim, benim için çok daha fazla mantıklıydı. Doğu ve Batı’yı birbirine bağlayan tarihi ipek yolunun bir parçası olan Türkistan bölgesi kültürlerin kavşağındadır. Memnun olduğum yerlilerin çoğu Asya’ya bakıyor, Rusça konuşuyor ve İslam yöntem. Gezimizin devam etmesinin yanı sıra, ayrıntılı mirasları hakkında çok daha fazla şey bulduk.

Türkistan aynı şekilde, manzaralar ve manzara açısından ülkenin birçok çeşitli bölgelerinden biridir. Aksu-Zhabagly’nin yaylalarından Shymkest’in çağdaş vahasına, antik şehirlerini çevreleyen çöllere kadar, Türkistan’ın her bir gezgin türü için bir şeyler var.

Kazakistan’ın bu bölümüne ayak basmayı planlıyorsanız, en iyi cazibe merkezlerinden birkaçı var.

Bu kılavuzda ne kapsıyor?

Shymkest City Tur
Arbat Yürüyüş Sokağı
Akksu-zhabagly doğa rezerv gezileri
Aksu Kanyonu
Khoja Ahmed Yasawi’nin Türbesi
Arystan Bab Mausoleum
Otrar kalıntılar
Sauran harabeleri
Türkistan Pazarı
Kazak Yemek Gezisi
YouTube hakkında daha fazla öneri ⬇ates ⬇️⬇ musun yayınlar:

Shymkest City Tur

Teknik olarak, Shymkatt idari olarak ayrıldığı için Türkistan bölgesinin veya herhangi bir bölgenin bir parçası değildir. Ancak bölgeye gidiyorsanız, Shymkes neredeyse kaçınılmazdır. Bölgenin yanı sıra bölgedeki en büyük şehir tarafından tamamen çevrili olduğundan, Türkistan’ı kontrol eden gezginler için en pratik ağ geçidi ve en mükemmel temelde kalır. Kendi uçuş terminalinin yanı sıra en büyük konaklama konsantrasyonu ve yemek
seçenekler.

Güney Kazakistan Tarih Müzesi
Baydibek bi anıtı
Bir şehir gezisine başlamak size çok ihtiyaç duyulan bir astar sağlayacaktır. Güney Kazakistan Müzesi’nin bölgesel tarihinin yanı sıra doğa/paleontoloji, etnografi, Kazak Khanate tarihi ve bağımsızlığı sergileyen dört salonunun azalması. Müze binasından sadece kısa bir yürüyüş, Kazak halkını birleştirmede önemli bir figür olan Baydibek Karashauly’nin onuruna bir tepenin üstünde duran “Baydibek Bi” anıtı da dahil olmak üzere önemli yerlerdir.

Arbat Yürüyüş Sokağı

Kesinlikle tüm Shymkest tercih edilen alan. Arbat, Al Farabi Meydanı ve Cumhuriyet Bulvarı’nı, kafelerle ve zevk cazibe merkezleriyle noktalı 500 metrelik bir yaya caddesidir. Hem yerliler hem de turistler tarafından sık sık canlı ve canlıdır. Enerjisi de şehirdeki diğer herhangi bir yer tarafından rakipsizdir. Dansçılar yol boyunca rutinlerini yöntiyor, sokak müzisyenleri yanda yürütüyorlar ve IG’ye layık noktalarda bulunan çocuklar.

12 melek figürü geçitini aydınlatarak harika bir atmosfer ürettiğinde en iyi geceye gitti!

Akksu-zhabagly doğa rezerv gezileri

Kazakistan’daki ve hatta Orta Asya’daki en eski rezerv olan Aksu-Zhabagly Doğa Koruma Alanı, UNESCO Dünya Mirası alanı olan Tien Shan Range’in kuzeybatı dağlarını işgal ediyor. Bu karla kaplı zirveler ve çiçekle süslenmiş vadiler, rezervin manzaralarına hakimdir ve her türlü yürüyüşçünün nefesini alabilen pitoresk manzaralar oluşturur. Bazı parçalar, dağ kenarlarında kaba bir yolda 4 × 4 araba ile mevcuttur. Bununla birlikte, tüm deneyim için, tanınmış Kshi-Kaindy Şelalesi, Ulken Kaindy Gorge ve Kaska-Buak Petroglifler Trails’e uymanın yanı sıra yürüyerek bir tırmanış tercih edebilirsiniz.

Ama bu maceracılık sadece SPECTACU’dan çok daha fazlasılar views. It is house to over 40 endangered plant types including the wild grape as well as wild tulip types as well as over 40 extremely endangered mammals including the Himalayan brown bear as well as the extremely unusual snow leopard. We were on the lookout for them during our visit, however we sadly didn’t get to see any.

The Aksu-Zhabagly Nature Reserve is an essential natural treasure, so gos to are regulated as well as the number of visitors enabled is limited. Make sure to coordinate with the authorities or with a travel company before your visit.

Aksu Kanyonu

Aksu Canyon is still part of the Aksu-Zhabagly Nature Reserve however detached from Kshi-Kaindy/Ulken-Kaindy area. This postcard-perfect canyon is 15 km long, dotted with a number of viewpoints along the way. visitors may select to trip 500 meters down to the cold, blue Aksu River below.

Make sure to bring lots of drinking water since if you’re as in shape as I am (which implies not in shape at all, LOL), the trip can be quite challenging. since it’s still within the nature reserve, the number of visitors enabled is limited. Make sure to coordinate with the authorities or with a travel company before your visit.

Khoja Ahmed Yasawi’nin Türbesi

Inscribed as a world Heritage site in 2003, the Mausoleum of Khoja Ahmed Yasawi is the most essential historic structure in this part of Kazakhstan. This colossal monument is not only an architectural accomplishment however likewise a religious pilgrimage site. It shelters the tomb of Khoja Ahmed Yasawi, an early mystic who established the very first Turkic Sufi purchase as well as was accountable for the spread of Islam in central Asia.

Its building began in 1389, upon the purchase of Timur, a Turco-Mongol Persianate ruler, however was not completed when he died in 1405.

Arystan Bab Mausoleum

Another pilgrimage site in the area — however better to the town of Otrartobe than to Turkistan City — is Arystan Bab Mausoleum, developed in the 14th century on top of the serious of Arystan Baba.

Arystan Baba is an early mystic as well as a legendary figure in Turkic history, stated to have lived for 400 years. He is likewise believed to be the instructor of Khodja Akhmed Yasawi.

The mausoleum has been destroyed as well as reconstructed numerous times over the centuries, however the present building was developed in the 20th century. The only original features that stay are the two wooden pillars, showcased in one of the rooms.

Otrar kalıntılar

Otrar was when a prosperous city established before the 8th century. At a tactical place along the historic Silk Road, it serves as a connection between China, Europe, as well as the middle East. In its heyday, the city has created figures like Abu Nasr al Farabi, a popular philosopher, jurist, poet as well as scientist.

But it is likewise widely known for the so-called Otrar Catastrophe, wherein the city fiercely however unsuccessfully defended the city against the attacks of Genghis Khan’s forces in 1218. When they were done razing it to the ground, the Mongols are stated to have slaughtered every single inhabitant of the city. This serves as the pretext to the Mongols’ invasion of central Asia.

Today, only the ruins of this ancient settlement remain. It was very first excavated in 1969 however is now available to tourists who are prepared to discover much more about the city’s increase as well as fall.

Sauran harabeleri

Another ancient city along the Silk road was Sauran (Sawran), established in the 6th century. It was a big fortified city, the largest at the time in what is today’s Kazakhstan as well as the center of ceramic production in the region.

Unlike Otrar, Sauran stayed standing after the Mongol invasion since unlike Otrar, it did not truly put up a fight. It even ended up being the funding of the Mongol White Horde. however like Otrar, it didn’t make it through the times. As the Silk road declined, so did Sauran.

Today, only the ruins of its walls as well as some bastions remain.

Türkistan Pazarı

If you’re planning to go to the Mausoleum of Khoja Ahmed Yasawi as well as the ruins of ancient cities, you’ll most likely gonna spend at least one night in the city of Turkistan. If that’s the situation as well as you have totally free time during the day, try to pay a go to to the city’s market to shop for mementos or fruits.

One thing that truly amazed me about Kazakhstan is the high high quality of their produce. I wasn’t expecting to discover tasty fruits as well as vegetables here. go to the market as well as purchase some wonderful grapes, plums or peaches, or try a conventional drink. It’s likewise a fantastic method to interact with the locals as well as catch a peek of their everyday life.

Before taking pictures of people, ask consent first. They’re not utilized to tourists right here so photography makes some vendors uncomfortable.

Kazak Yemek Gezisi

Traditional Kazakh cuisine is predominantly meat as well as dairy. The poster dishes of KazaKhstan, Beshburarmak ve Pilaf’tır. Tipik olarak çıplak ellerle yenildiği için aslında “beş parmak” olan Beshburarmak, haşlanmış makarna çarşaflarının üstünde et parçalarından oluşur. Pilaf ise soğan, havuç ve pirinç ile kızartılmış et. Her ikisi de tipik olarak at eti kullanır, ancak koyun eti ve sığır eti artık özellikle şehirlerde çok daha tipiktir.

Bazı favorilerimiz Manti, et köfte; Laghman, et ve sebzelerle erişte çekti; Chak Chak’ın yanı sıra bal ile kaplı erişte gevrekleri.

Tipik diyet planım% 90 bitki bazlı ve süt alerjim var, bu yüzden başlangıçta biraz endişeliydim, ancak Kazak yiyeceklerinin son derece keyifli olduğunu keşfettim. Evet, ağırlıklı olarak et, ancak aynı şekilde çok fazla et dışı seçenek var. Kazakistan’daki hayatımın en tatlı domateslerinin yanı sıra en tatlı kavunlarım vardı!

Bir fincan siyah çay ile yemeğinizi kapatmayı hatırlamayın! Ya da çok daha maceracı bir damakınız varsa, fermente at sütü olan Kumys’i deneyin.

2taj⃣1⃣1⃣9 100⃣ • 9 100⃣ • 5 100⃣

YouTube hakkında daha fazla öneri ⬇️⬇ates

İlgili Mesajlar:

Visa-Free Kazakistan: Gitecek 12 Yer & Yapılacak Şeyler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *