MY favorite restaurants IN HONG KONG

Last Updated: 07/04/2018 | July 4th, 2018

In the crowded streets of Hong Kong, one always finds street vendors serving delicious noodles, roasted ducks hanging in the windows of restaurants, fish tanks full of tonight’s dinner, and trendy eateries next to decades-old dim sum establishments. smells of rice, fried chicken, and noodles fill the air as you relocation from restaurant to restaurant. Food is the grease that keeps the wheels of this city moving at a lightning-fast pace.

As my flight began its final descent, I drooled over the thought of all the food I was going to eat during my (fourth) visit. Within hours of landing, I’d eaten three meals.

Over the course of the next four days, I gorged myself every waking hour in purchase to create a robust list of suggested restaurants for future travelers. I’m pretty sure I gained about five pounds. but the food in Hong Kong is worth all the extra time at the gym. I can’t imagine the city without it.

Here is my list of the best places to eat in Hong Kong:

Mak’s Noodles (77 Wellington Street, Central, 852-2854 3810) – Mak’s is well-known for its wonton noodles and is one of the best noodle shops in the city thanks to its tasty broth, healthy-sized portions, and cheap prices (less than $5 USD). All its food is homemade, and the service is quick. I’ve been twice, and slurping down those noodles is one of my new favorite things to do in Hong Kong. Besides the Wellington street location, there are four other locations in Hong Kong.

Kong restaurant (Alpha House, 27 Nathan Road, TST, 852-2366 724, wukong.com.hk) – Located on Nathan Road, the fried rice and chicken dishes make this restaurant worth a stop. I loved their pineapple rice, which arrived in a big portion, heavy on the pineapple (yum!). If you’re searching for a quick, light, and cheap lunch, this place is a good choice. Sadly, their noodles are mediocre in a city known for noodles (Mak’s is better).

Tsui Wah (15-19 Wellington Street, Central, tsuiwah.com) – This popular chain restaurant serves both Hong Kong and Western dishes, though it’s well-known for its Cantonese dishes such as fish ball noodles, curry beef brisket, and crispy condensed milk buns. It’s always crowded but makes for great hangover food. If you go during top dinner or lunch hours, expect a long wait. You can find locations all over the city.

Aberdeen Fish and Noodle shop (139 Tung Choi Street, Mong Kok) – I stumbled across this noodle and soup shop located near the ladies Market in Mong Kok while searching for lunch one day. The shop was filled with locals — I didn’t see one Westerner there, and judging by “are you lost?” looks from the other patrons, I don’t think they see numerous Western diners. The fried noodles were delicious and very cheap ($2.50 USD) and they serve a tasty fish ball soup. service is slow, so be sure to flag down the staff when you want something. The restaurant will also seat various parties together to fill the table, so don’t be shy about sharing a table with strangers.

Yokozuna (466-472 Nathan Road, Yau Ma Tei) – This is one of the best and many consistently good ramen places in Hong Kong. The restaurant only seats 24, so expect a wait for a table. But, for your patience, you’ll be rewarded with flavorful broth and noodles made fresh and served quickly. As a ramen lover, this place gets two thumbs up from me.

Butao Ramen (69 Wellington Street, Central, butaoramen.com) – Another world-class ramen restaurant. This small establishment is well-known for its slow-cooked pork bone soup and “King Black,” a squid ink ramen soup. The regular ramen with basic pork and noodles are richly flavored. They serve a delicious miso-flavored ramen, too!

Sushi Mori (16/F, Circle Tower, 28 Tang Lung Street, Causeway Bay) – This sushi restaurant isn’t cheap, but their $45 USD lunch special gives you a lot of superb-quality fish, big portions, and an appetizer and tatlı. They even use real wasabi (what you eat at many places is just colored horseradish). Sushi is always a splurge, but if you want to do so and make it worth it, I recommend this place. İnanılmaz.

Shang Hai HK restaurant – This tiny restaurant tucked away in Jardin’s marketplace on Causeway Bay provides some of the tastiest chicken and rice in Hong Kong. big portions are served by friendly staff on shared tables. I return here each time I’m in the city. Not only is it delicious, it’s cheap (under $5 USD).

Kam Lung Gourmet (Floor 1, shop 29, Jade Plaza shopping Plaza, 3 On Chee Road, Tai Po, new Territories) – On the same street and a couple of doors down from Shang Hai HK, this place also served delicious noodles and succulent domuz. It’s inexpensive, popular, and open late. It’s a good little hole-in-the-wall restaurant.

Tim Ho Wan (Shop 72, G/F, Olympian City 2, 18 Hoi Ting Road, Tai Kok Tsui) – This is the world-famous dim sum restaurant located in Mong Kok. Its three Michelin stars imply that everyone wBurada yemek yemek için karıncalar ve sonuç olarak bekleme süreleri üç saate kadar olabilir. Gıda beklemeye değer! (Çizgilerden kaçınmak için sabah gel – Dim Sum yine de bir kahvaltı yemeği.)

Chom Chom (G/F Blok A, 58-60 Peel St, Central, Chomchom.hk)-Hong Kong’da iyi Vietnam yemekleri arıyorsanız, Soho’daki bu yere göz atın. Sağlıklı porsiyonlarda zengin aromalı et suyuna sahip olağanüstü PHO’ya hizmet vermektedir. Şehirdeki batı gurbetçileri arasında popüler bir yer.

Din Tai Fung (G/F, 68 Yee Wo Street, Causeway Bay, Dintaifung.com.hk) – Causeway Bay’deki (aslında şehir ve dünya çapında birden fazla lokasyonu var) çok popüler bir Dim Sum restoranı tüm zaman. Çorba köfte ve buğulanmış domuz çörekleri (her ikisini de sevdim) ile tanınıyorlar. Yemek hızlı bir şekilde gelir, sunucular dost canlısıdır ve çok büyük olduğu için ziyafet salonundaymış gibi hissedersiniz.

Lan Fong Yuen (G/F, 2 Gage Street Central)-Graham Street Market bölgesinde yer alan bu küçük restoran, süt çayı ve sandviçleri ile tanınır. Ama buraya gelin ve eriştelerini ve barbekü domuz etini alın – lezzetli ve çok daha fazla dolgu. Hem yerliler hem de yemek turları ile popüler bir durak.

Tuk Tuk Thai (G/F, 30 Graham Street Central) – Graham Caddesi’nde bulunan Tuk Tuk, şehirdeki en geleneksel Tayland yemeklerini sunmaktadır. Köri, papaya salatası ve pirinç Tayland’da yapıldıkları gibi tadını çıkarıyor. Otantik Tay gıda (ve biraz baharatlı bir şey) memnunsanız burada durduğunuzdan emin olun.

Lin Heung Tea House (G/F, 160-164 Wellington Caddesi)-Soho’da bulunan bu dim sum yeri yerel Çince arasında popülerdir ve sadece oturup sh*t’yi çeken düzenli olarak adil payına sahip gibi görünmektedir. Bana eski zamanlayıcıların gittiği yerel bir banliyö kahve dükkanını hatırlatıyor. Geleneksel bir yer, bu yüzden garsonlar yiyecek arabaları ile geliyor ve istediğiniz şeyi alıyorsunuz. Bir İngiliz menüsü beklemeyin, ancak yerliler ve garsonlar, karışık yüzünüzün bulaşıklara baktığını gördüklerinde size yardımcı olacaktır. Burası aileler ve büyük gruplar için de harika.

Bay Wong’s (10 Shamchun Caddesi, Mong Kok, Bay Wong’s) – Mong Kok’taki yabancılar arasında popüler olan bir yer olan Bay Wong’s, Hong Kong’daki en iyi yiyecekleri sunmuyor, ancak birinde sınırsız yiyecek ve bira sunuyor fiyat. Birbirleriyle ve Bay Wong’un kendisiyle hikayeler ve bira paylaşan gezginler ve gurbetçilerin en keyifli deneyimlerinden biri! Bu restoran tamamen deneyim hakkında. Hong Kong’daki en sevdiğim değer yer.

Ding Dim 1968 (Shop A, 14d Elgin Street, Central, DingDim.com)-Uygun ve lezzetli olan bu Dim Sum restoranı, klasiklerde hem geleneksel bir çekim hem de modern bir dönüş ve ayrıca günlük olarak taze olan yiyecekler sağlar. MSG ve harika vejetaryen seçenekler yok.

Bu liste sadece binlerce restoranı olan bir şehir için buzdağının önerisidir, ancak sadece birkaç gününüz varsa ve Hong Kong’da nerede yemek yiyeceğinizi merak ediyorsanız, sizi dolu tutacak bu muhteşem yerlerle yanlış gidemezsiniz. ve memnun.

Hong Kong’a Yolculuk: Lojistik Öneriler ve Hileler
Uçuşunuz
Ucuz bir uçuş bulmak için Skyscanner veya Momondo kullanın. Onlar benim favori iki arama motorum çünkü dünyanın dört bir yanındaki siteleri ve havayollarını arama yapıyorlar, bu yüzden her zaman hiçbir taş kalmadığını biliyorsunuz. Önce Skyscanner ile başlayın çünkü en önemli erişime sahipler!

Konaklamanızı ayırtın
En önemli envanter ve en iyi fırsatlara sahip oldukları için pansiyonunuzu hostelworld ile rezerve edebilirsiniz. Bir pansiyon dışında bir yerde kalmak istiyorsanız, konukevleri ve ucuz oteller için sürekli olarak en uygun fiyatları iade ettikleri için Booking.com’u kullanın. Kalmam en sevdiğim yerler:

Hong Kong Hostel

Evet

Rainbow Lodge

Homy Inn

Hong Kong’da kalmak için çok daha fazla yer için, şehirdeki en sevdiğim hosteller hakkındaki yazıma göz atın. Çok daha kapsamlı bir listeye sahip!

Seyahat sigortasını unutma
Seyahat sigortası sizi hastalık, yaralanma, hırsızlık ve iptallere karşı koruyacaktır. Her şeyin ters gitmesi durumunda geniş bir koruma. Geçmişte defalarca kullanmak zorunda olduğum için asla onsuz bir yolculuğa çıkmam. En iyi hizmeti ve değeri sunan en sevdiğim şirketler:

Safety Wing (for everyone below 70)

Insure My trip (for those over 70)

Medjet (for additional repatriation coverage)

Looking for the best companies to save money With?
Check out my resource page for the best companies to use when you travel. I list all the ones I use to save money when I’m on the road. They will save you money when you travel too.

Want much more information on Hong Kong?
Be sure to visit our robust destination guide on Hong Kong for even much more planning tips!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *