Bu basit pişirme yöntemi mutfağınızda eksik mi?

Makarna puttanesca’dan bir Vindaloo’ya kadar domates bazlı yemekler, hepsinin ortak bir yanı vardır: hepsi ‘mutluluk noktalarına’ yardımcı olur. İşte tam olarak nasıl üretileceğiniz – domates sosununuzun eksik olduğu kolay, pişirmenizi bir seviyeye taşıyacak.

Makarna, çorbalar, köriler, güveçler ve fırınlar için pişirdiğiniz domates tabanını ne kadar tattınız ve bunun ekstra bir şeye ihtiyacı olduğuna inanıyor?

Birçok kez ek otlar, baharatlar, tuz, şeker ve bir dizi diğer bileşen eklediniz ve sos hala rutin bir sosun üzerine giden bit vuruşuna sahipti?

Her zaman başıma geldi ve o zaman ‘Gastrique’ adı verilen az bilinen bir teknik keşfettim.

Uzman şefler ve gıda bilimcileri için, bu büyük olasılıkla hiç sürpriz değil.

Ama henüz omuz silkti ve gitti ‘Oh evet. Herkesin bunu anladığına inanıyordum ”.

İşte tam olarak nasıl – neden – Gastrique yapıyorsunuz.

Gastrique – domates partinizin hayatı ve ruhu

Geçmişte, domates soslarımın lezzet açısından gerçekten fazla bir şey yapmadığını keşfettiğimde, bunun yardımcı olacağına inanarak çok daha fazla tuz eklemeyi denedim, ancak sadece lezzeti düzleştiriyor.

Biraz şeker ekledim, ancak sadece çok şey yapıldı. Sirke bile ekledim, sosu kaldırabileceğini umuyorum, ancak asla gerçekten işe yaramadı.

Gastrique’i Rick Stein’ın yemek şovunun eski bir bölümünü Mates Clare ve Dave ile izlerken buldum. TV’de hiçbir şey yoksa, Dave ve her zaman biraz geleneksel Stein’ı izleyeceğim. Şovları harika.

Ama Gastrique hakkında konuştuğunda, büyülenmiş ve gerçekten denemeye hevesliydim.

Bu tarif, farklı sitelerden ve kitaplardan toplayabileceğim şeyden. Bazen ima ediliyor, nadiren açıklandı ve pratik olarak kesin ölçümler açısından hiç konuşmadı. Aynı şekilde benden çok daha iyi aşçılar olan İtalyanlarla da konuştum.

Bir şekilde şefler için bir tür sihirli daireye zarar verdiğimi soruyorum. Hayatım sadece bu şeyleri anlayarak risk altında olabilir!

İşte tam olarak nasıl gastrique yapılır

İhtiyacınız:

– 3/4 su bardağı kırmızı kırmızı şarap sirkesi
-2-3 yemek kaşığı

Siz yapıyorsunuz:

1. Bir tavada şekeri bir tavada bir orta ila yüksek ateşte çözün.
2. Bir şurup üretene kadar ısın, yüzey kabarcıkları, ancak kalınlaştığı noktaya kadar değil, daha sonra hala sıcakken domates sosununuza ekleyin.

Basit.

Kaynamayı ilgili olarak karışımı karıştırmaya devam edin

Karışım modifikasyonlarının renginin yanı sıra kabarcıklar modifikasyon şekline dikkat edin, çünkü

Gastrique’nin ne kadar kalınlaştığını tam olarak izleyin. Tavanızın altına bir çizgi çizebildiğinizde, çok hazır

Hazır olduğunda, gastrikinizi doğrudan sosunuza dökün ve karıştırın. Çok fazla izin vermeyin, ya da çok zorlanacak

Gastrique ekledikten sonra sosumu test ettim.

Sonuç şaşırtıcıydı.

Bu kadar gastrique büyük bir sos için yeterlidir – iki ila üç litre. Yaptığınız gastrique miktarını arttırmak için bundan çok daha fazlası.

Gastrique, her türlü zengin, kremsi olmayan soslara, güveçlere, graverlere ve körilere gerçekten eklenebilir.

*Düzenleme: Dün gece kremsi polenta’ya biraz gastrique eklemeyi denedim – gerçekten stokun lezzetlerini ortaya çıkarıyor.

Mutluluk noktası nedir?

Kayınbiraderimiz bir gıda bilimcisidir ve Gastrique’in nasıl çalıştığını tam olarak açıkladı. Bu özel yöntemi daha önce duymamıştı, ancak bunun mantıklı olduğunu belirtti.

‘Mutluluk noktası’ olarak adlandırılan şeyin bir parçası.

Tatlı, ekşi ve tuzlu tat matrisinde ideal bir lezzet fırtınası. Bu noktayı zirveye çıkarana kadar geliştirirsiniz ve pratik olarak bir monosodyum glutamat faktörü haline gelene kadar geliştirirsiniz.

Parmağınızı lezzetin ne olduğuna koyamazsınız, sadece yoğun ve lezzetli.

Üst İpucu: Karışım azaldıkça anlaşmanızı tava üzerine koymayın. Köpüren sirkeden gelen buhar nefes almak için iyi değil

Domates sosları

En hızlı ve en basit olanda, domates sosu ince doğranmış soğan ve sarımsak, hepsi pişirilmiş büyük yüksek kaliteli ezilmiş domates tenekesi.

Zamanınız varsa, tüm taze domatesleri blanche, soyabilir, tohumlayın ve pişirebilirsiniz, ancak yine de oraya ulaşırsınız, bu domates tabanı yemek pişirmenin en esnek unsurlarından biri haline gelir.

Bir Arabiata sosu için biber, bir ragu et, biber veya köri için baharat, bir çorba tabanı veya güveç için çok daha fazla su ekleyin … Bu temel domates sosu olduğunda seçenekler sınırsızdır.

Ama inan bana, o anda sosuna gastrique eklediğin anL Yemek pişirdiğiniz her şeyin lezzetleri gerçekten şarkı söylüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *