A-MA Tapınağı: Macau’nun köklerini

izlemek, Macau’daki tüm acımasız gelişmelere rağmen, A-MA tapınağı pratik olarak dokunulmadan kalır.

Macau’daki en eski tapınak olan A-MA Tapınağı, 1488’de deniz tanrıçası olan A-Ma (Mazu veya Matsu olarak da adlandırılır) onuruna Ming hanedanı altında inşa edildi. Balıkçıların ve denizcilerin bir fırtına sırasında güvenliğe ulaşmalarına yardımcı olduğuna inanılıyor. Denizciler yolculuk sırasında onlara rehberlik etmesi için dua etti.

Tapınak alanları altı bölüme ayrılmıştır. Gate Pavilion beni selamlayan ve dikkatimi çalan ilk kişi oldu. Granit kapısı taş aslanlar tarafından korunur ve küçük hayvan heykellerinin oturduğu bir çatı sistemi sırtıyla (boynuzlar veya tekne gibi görünen) taçlandırılır. Kapıdan geçerek Barra Tepesi’nin yamacında beton bir sarma yoluna tırmandım. Arada sırada, siteye güvenli bir şekilde dağılmış kayalar üzerine boyanmış kelimelere hayran kaldım. Ne kadar dikkatle göründüğüm önemli değildi, hala Çince karakterler oldukları için hiçbirini anlayamadım. O zaman bilmiyordum, ama bu kayalar şiirler ve kısa masallar anlatıyor. Üstte Guanyin Salonu’nu bekliyordu, tamamen tuğlalardan yapılmış ve bir floş gable ile tepesinde.

Diğer yapılar, 1488 yılında granit ve tuğla ile inşa edilen Yardım Salonu’nu içerir. Önceden 1605’te şekillenen dua salonu. Kutsal Dağın İlk Sarayı olarak da bilinen Dua Salonu, Tian Hou onuruna inşa edildi. Ve sonra tasarım ve genel görünüm açısından en tutuklayıcı olan Zhengjiao Chanlin Pavyonu var. Tian Hou’ya ve bir geri çekilme evine de adanmış bir tapınağı bulur. Karmaşık oyulmuş duvar heykelleri içeren süslü bir cepheye sahiptir. Son yapı, sitenin ön kenarına yaklaşan anıt kemeridir.

A-MA Tapınağı, Macau
Kapı pavyonunun kalkık çatı sistemi
A-MA Tapınağı’ndan Largo Do Pagode Da Barra’nın görünümü
Kayalarda Yazılmış Şiirler
Anıt kemeri ve tapınağı koruyan bir taş aslan
Çoğu ziyaretçi buraya Joss çubuklarını aydınlatmak ve dua etmek için gelir
Dua Kartları
Spiral Joss çubukları
Koyu kırmızı evlerin etrafında dolaştım ve sitedeki büyüyen kalabalığa girdim. Birçok ziyaretçi ellerinde Joss çubuklarını yaktı ve dua etmek için her pavyonda durdu. Bir köşede, birisinin birini yakana ve tütsü kokusunun havada yüzdüğünü tam olarak anlayamadığım spiral küçük şeylere tökezledim.

Ayrılmadan önce, tapınağa son bir bakış için Largo do Pagode da Barra’nın ortasında durdum. Bu eski yapıya ne kadar sürdüğünü hatırlamayacak kadar uzun baktım. Sıcak titreşimi, arka planda yapışan Macau kulesinin gölgesinde soğuk gri bir tuhaflıktı. Yarımada’nın güneydoğu önerisinde yer alan, biraz izole edilmiş, onu şehir merkezi olan hareketli, yıkıcı okyanusta küçük bir sessizlik adası haline getirir. Arazi, Portekizliler ilk plaja girdiğinde adını buradan aldı. Bir şekilde burası çılgınca hırslı şehri yere demirlemek için kalıyor. Ve bu durumda, bu iyi bir şey, çok iyi bir şey.

A-MA Tapınağı
Largo da Barra, Macau
Açılış Saatleri: 07: 00-18: 00

Oraya Nasıl Gidilir: 6, 8, 9 veya 28B Otobüs

Youtube ⬇️⬇️⬇️ hakkında daha fazla öneri

İlgili Mesajlar:

Senado Meydanı – ST. Paul Ruins, Macau: DIY yürüyüş gezisi

St. Paul’ün, Macau

Macau’da 4 görülmesi gereken otel cazibe merkezleri

Ürdün, Guimaras, Filipinler’deki Trappist Manastırı

Fushimi Inari Tapınağı: Kyoto’nun Bin Torii Kapıları, Japonya

Macau’da ziyaret etmek için 5 Park ve Bahçeler

Bütçe programı ile Macau Seyahat Rehberi

Hong Kong’dan Macau’ya feribot veya otobüsle (deniz köprüsü aracılığıyla)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *