Banana beach Zakynthos: A travel guide

Banana beach is a charming stretch of golden sand on the southeastern part of Zakynthos Island in the Ionian Sea of western Greece. This was one of our much-loved beaches in Zakynthos as well as while it may not make a lot of listings of the very best beaches in Greece (Navagio beach as well as Gerakas beach on Zakynthos may be thought about a lot more lovely as well), it’s still a excellent location to inspect out if you’re trying to find things to perform in Zakynthos.

İçindekiler
About Banana Beach
Where is Banana Beach?
Getting There & Away
Best Time To Visit
The type of Sand on Banana Beach
Facilities On The Beach
Where To stay Nearby
Best restaurants Nearby
Should You go to Banana beach Zakynthos?
Like This Article? İğnele!

In this article, I’m going to break down all you requirement to understand about checking out Banana beach including the very best close-by restaurants, finest close-by hotels, exactly how to get right here as well as more.

Let’s get started with the guide to Banana beach Zakynthos!

About Banana Beach

Banana beach is a long, broad, lovely stretch of golden sand on Zakynthos Island in Greece. It’s absolutely one of the very best beaches in Zakynthos as well as lazing on the sand or on one of the sunbeds as well as enjoying a mixed drink right here is likewise one of the very best things to do on the island.

Traveller’s Note: planning to see other locations in Greece? Don’t miss our legendary guide To Greece travel which will show you whatever you requirement to understand about travelling around this lovely country including the very best things to do, where to stay as well as more.

Where is Banana Beach?

Banana beach is a broad as well as long stretch of sand on the southern idea of the peninsula that juts out underneath Zante town on the southeastern part of Zakynthos Island. 

Zakynthos Island is an progressively prominent vacationer destination thanks to its lots of excellent beaches as well as its location. The island lies just 20 kilometres off the west coastline of the Greek Peloponnese mainland as well as 249 kilometres west of the funding city of Athens.

Getting There & Away

Banana beach Zakynthos is found 15.4 kilometres (25-minute drive) from the funding of Zakynthos Island, Zante town as well as about 19 kilometres (27-minute drive) from the prominent beach town of Laganas.

The finest method to get to Banana beach Zakynthos is by cars and truck (prices begin at €15 each day plus gas), however you might likewise lease a boat in Zakynthos town as well as then drive the boat there as well. boat costs begin at around €80 each day plus gas.

There’s likewise a few complimentary shuttle buses to Banana Beach. If you’re coming from Laganas, then head to Albatros hotel in Laganas town to inspect the timetables. From Zante town, there’s a complimentary shuttle bus that goes to St.Nick’s beach which is one more great beach about 15 minutes from Banana Beach.

You might see both beaches in one day.

Lastly, there’s a complimentary shuttle bus from the town of Argassi to Banana Beach, leaving the town at 10:45 am as well as returning at 4:00 pm.

It’s worth noting that with all the complimentary shuttle buses you requirement to purchase something at the restaurant or lease sunbeds in buy for it to be free.

Best Time To Visit

The finest Time of Day To see Banana Beach

This all depends upon the season you see as well as exactly how much you want to prevent crowds. In the height season, there are a great deal of people crowding the sand between the hours of 12 pm as well as 4 pm. This is the height hours for checking out the beach, however it’s likewise the warmest as well as when the sun is directly overhead it illuminates the Ionian Sea at Banana Beach, providing it that popular blue hue.

The finest time of year to see Banana Beach

The finest time of year to see Zakynthos is generally the exact same as the very best time to see Greece (March to mid-November). however if you’re right here for a beach holiday as well as plan to spend a great deal of time in the sun as well as on the sand, then either end of those dates will be as well chilly to go swimming.

For Banana beach as well as all other beaches around Greece, the very best time to see is April-May or September-October when the sea is warm sufficient to swim, however lots of of the summertime crowds have thinned out.

The type of Sand on Banana Beach

Unlike lots of other beaches in Greece, the sand at Banana beach is extremely fine as well as soft. This is the best location to find if you want to eAsil olarak sahilde gezin ya da su ayakkabısı giymeden yüzmeye gidin.

Çoğu Ionian plajı (Navagio Plajı ve Porto Azzuro dahil), kum için zor çakıl veya çakıllara sahiptir, bu da çıplak ayaklarda yürümeyi biraz tedirgin eder. Ancak muz plajı değil. Buradaki kum çok güzel!

Zakynthos’ta görmek için çok daha fazla plaj mı arıyorsunuz? Düzenleyin:

Porto Limnionas Plajı

Gerakas Plajı

Xigia Plajı

Keri Plajı

Kaplumbağa adası

Sahilde tesisler

Banana Beach Zakynthos, kumdaki en iyi gün için talep edebileceğiniz tüm tesislere sahiptir. Şımarıklar ve kiralık şemsiyeler, bazı büyük kasabalar, tuvaletler, modifikasyon odaları, plaj duşları, mükemmel yemek, su sporları ve daha fazlası.

Bu yer çiftler, yalnız gezginler ve aileler için en iyisidir. Risksiz bir plajın yanı sıra yaz aylarında gerçekten telaşlı olsa da, tabi olan kumun büyük bir kısmı, normalde klostrofobik elde ettiğiniz için o kadar sıkışık hissetmediğini gösterir.

Yakınlarda nerede kalmalı

Zante kasabası ve Tsilivi gibi Zakynthos Adası’nda kalmak için çok daha önemli alanlar olsa da, Banana Plajı yakınlarında bazı mükemmel konaklama seçenekleri var. Adanın bu bölümünde kalmak istiyorsanız, tam burada bazı en iyi oteller, villalar ve daireler bulunmaktadır.

Alegria Villalar

? Agios Nikolaos, Vasilikos, 29100, Yunanistan
★ 9.6/10 (115 yorum)
? 141 $/gece odaları

Teknik olarak bu otel St. Nicholas Plajı’na daha yakındır, ancak Zakynthos’taki Alegria Villas Kompleksi, İyonya Denizi’ne bakan kendini işleyen villalar bulmaya çalışıyorsanız, kalmak için mükemmel bir yerdir. Onlar, kira için büyük bir dubleks ek olarak 2 ve 3 yatak odalı kiralık mülk birimleri var.

İstekin yanı sıra zeytin ağaçlarının yanı sıra bir yüzme havuzu ile çevrili olan bu konut mülkü, Zakynthos’taki diğerlerinden biraz daha maliyetli olabilir, ancak İyonya’da biraz cennet parçası.

Booking.com’daki mevcut maliyetleri görmek için buraya tıklayın

Arion Resort Vasilikos

? Birincil Sokak, Vasilikos, 29100, Yunanistan
★ 8.2/10 (7 yorum)
85 $/gece odaları

Bu tesis Muz Plajı’na sadece 250 metre uzaklıkta bulunur. Büyük bir havuzun yanı sıra lüks, junior süit veya geleneksel çift kişilik odalar için seçenekler var. Aynı şekilde sitede bir restoran var.

Booking.com’daki mevcut maliyetleri görmek için buraya tıklayın

Porto Zorro Beach Hotel

? Vasilikos Porto Zoro, Vasilikos, 29100, Yunanistan
★ 7.1/10 (35 yorum)
? 146 $/gece odaları

Bu otel gerçekten Banana Plajı’nın kuzeyinde Porto Azzoro Plajı bitinde ve bir nedenden dolayı Booking.com’da en iyi değerlendirmeleri almasa da, Google’da mükemmel değerlendirmelere sahip.

Biz sadece burada restoranda yedik, ancak otel gerçekten güzel görünüyordu. Mekanlar, Zakynthos’un en iyi plajlarından biri olan Porto Azzuro Plajı ile uğraşıyordu ve yerinde restoran gerçekten lezzetli Akdeniz yemekleri sunuyor.

Booking.com’daki mevcut maliyetleri görmek için buraya tıklayın

Yakındaki en iyi restoranlar

Banana Plajı’nda birkaç restoran olsa da, en büyük restoran, gitmek için en büyük restoran (ve seçtiğimiz) Banana Bayan Beach Bar’dır (nereye gittiğimiz), ancak çeşitliliğin yararı için, Aynı şekilde, Banana Haya’nın da kalabalık olduğunu keşfederseniz denetleyebileceğiniz daha önemli bir yer daha ekledik.

Banana Bayan Beach Bar

? Epar.od. Zakynthos – Vasilikos, Vasilikos 291 00, Yunanistan
★ 4.6/5 (1.223 Google İncelemeleri)
5 € ‘dan atıştırmalıklar, 8.50 €’ dan öğle yemeği

Bence Banana Plajı Zakynthos en iyi plaj barı. Tonlarca şezlong vardı yanı sıra şemsiye ideal set, menü uygun fiyat ve personel mükemmel. Şezlonglar için ödemek zorundasınız (7 € ortak şezlonglar, tahta şezlonglar için 10 €), ancak büyük plajın yanı sıra büyük yemeklerin görünümü için buna değer. Souvlaki veya Burgerleri deneyin.

Casa Playa Banana Beach Bar & Restoran

? Casa Playa Banana Plajı, Zakinthos 291 00, Yunanistan
★ 4.6/5 (1.054 Google İncelemeleri)
5 € ‘dan atıştırmalıklar, 9 €’ dan öğle yemeği

Bu biraz daha önemli bir seçim ek olarak sağa plaj. Aynı şekilde burada (bir şemsiye ile 7 € için iki €) ve sizi de plaja getirmek için ücretsiz bir servis var. Parçalar büyük bir beden yanı sıra menü oldukça fiyatlı.

Muz Beach Zakynthos’a gitmeli misin?

Banana plajı biriydiZakynthos Adası’ndaki çok sevilen plajlarımızın yanı sıra, taşıma sezonunda kontrol ederken, kalabalıktan rahatsız olmadı, hiç de ezilmiş hissetmediğiniz çok büyük görünüyordu.

Plaj, yumuşak kum ile nefes kesen yanı sıra bazı olağanüstü plaj barları ve orada da restoranlar vardır. Yakın kasabalardan gelen ücretsiz servisler, buradayken bunu deneyimlemek istiyorsanız, burada su sporları var.

Sonuçta, Zakynthos’taki Banana Plajı, her türlü ada güzergahında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir kum.

Bu makale gibi mi? İğnele!

Feragatname: Yoldaki Keçiler, Amazon ortağı ve aynı zamanda diğer bazı perakendeciler için bir bağlı kuruluş. Bu, blogumuzdaki bağlantıları tıklatırsanız ve bu perakendecilerden satın alırsanız komisyonlar yaptığımızı gösterir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *