Doğu Avrupa’ya Bir Gezi Planlama İpuçları

YouTube kanalımızdaki seyahat planlarımızı birkaç hafta önce açıkladık, çünkü o zaman günlerimiz ve düşüncelerimiz bu efsanevi geziyi planlamak için tüketildi.

Dünyanın herhangi bir yerinde bir yolculuğa hazırlanmakta olduğu gibi, bir Avrupa macerasına başlarken inanılması gereken çok sayıda şey var!

Rota

Hangi ülkelere gitmek istediğinize karar vermek, özellikle tren geçişinizi kullanmak istiyorsanız (aşağıda daha fazlası) ilk adımdır. Geri izlemeyi önlemek ve değerli seyahat sürenizi boşa harcamak için seyahatinizi bir daire içinde planlamaya çalışın.

Bu bizim rotamız:

Türkiye ⇒ Bulgaristan ⇒ Makedonya ⇒ Arnavutluk ⇒ Türkiye (bir etkinlik için) ⇒ Hırvatistan ⇒ Karadağ ⇒ Bosna ve Herzegovina ⇒ Serbistan ⇒ Slovenya ⇒ İtalya ⇒ ​​Macarya ⇒ Slovakya ⇒ Çek Cumhuriyeti Cumhuriyeti ⇒ Avusturya ⇒ Polans ⇒ Koltuk

22 haftada 17 ülke.

Bu, son derece uzun bir süre içinde seyahat ettiğimiz en hızlı şey.

Ancak, bunun için bir açıklama var. Her hedefin tüm ülkesini görmeyi planlamıyoruz, ancak daha ziyade, her biri yaklaşık 5 gün boyunca gidecek 2 – 3 konum seçeceğiz.

Rotanızı seçerken aşağıdakileri düşünün:

Hava durumu:

Ocak ayında gezimize başlıyoruz, bu kesinlikle Kuzey Yarımküre’de olmak için mükemmel bir zaman değil (kayak yapmadığınız sürece). Bu yüzden önce Akdeniz / Balkan ülkelerine gitmeyi seçtik. Bölgede olabildiğince güney olmak istedik.

Dondurucu soğuk algınlığın büyük bir hayranı değilseniz, büyük olasılıkla Ocak ayında Baltık ülkelerine gitmek istemeyeceksiniz, aynı zamanda benzer şekilde, büyük olasılıkla Bulgaristan’ın 40 derece yaz ayı sıcaklığını önlemek isteyeceksiniz.

Mevsim:

Bunun için hava durumu anlamına gelmiyorum. Dünyanın bu bölgesindeki kalabalıkları önlemek istiyorsanız, sezon dışı veya mevsime girdiğinizden emin olun.

Paskalya, Noel ve yaz tatilleri sırasında, bu ülkelerin çoğu hem bölgesel hem de yabancı turistlerle dolu olacaktır. İlkbahar, sonbahar ve kış mevsimi harika seçeneklerdir (Noel zamanı hariç). Bu tatillerin şenliklerini yaşamak istiyorsanız, ancak kalabalık olmasını beklemeniz gerektiğini belirttikten sonra.

Festivaller:

Sunulan kutlamaları görmek isteyip istemediğinizi veya bunları önlemek isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir. Paskalya İtalya’da inanılmaz derecede telaşlı olacak, ancak olaylar inanılmaz olacak. Macaristan’daki bahar kutlaması, Çek Cumhuriyeti’ndeki bira kutlaması ve farklı Noel pazarları kaçırmak istemediğiniz etkinlikler olabilir.

Tarihleri ​​kontrol edin ve buna göre planlayın.

Ulaşım:

Trenler, otobüsler, kiralık arabalar, otostop, bisiklet ve uçuş, etrafta dolaşmak için çeşitli yöntemler vardır. Rotanızı planlarken, tren hatlarını incelediğinizden emin olun – bazı ülkeler diğerlerinden çok daha iyi bağlantılıdır, bu da seyahat ettiğiniz yolu etkileyecektir.

Toplu taşıma

Rotanızı anladıktan sonra, tren geçişinizi satın almak, kiralık bir araba rezervasyonu yapmak veya bir uçuş satın almak isteyeceksiniz… veya üçü de.

Tren:

Avrupalı ​​olmayanlar için Eurail, tren geçişinizi rezerve etmek isteyeceğiniz iştir. Avrupalılar için Interrail peşinde olduğunuz şeydir.

Eurail ile, belirli bir süre içinde 28 ülkeye gitmenizi sağlayan dünya çapında bir geçiş satın alabilirsiniz. 15 gün boyunca 28 ülke arasında seyahat etmemizi sağlayan bu geçişimiz var. Geçiş 2 ay sonra sona erer.

Başka bir seçenek, seçtiğiniz bir ülkede seyahat etmenizi sağlayan tek ülke geçişidir. Örneğin, İtalya’yı seçebilir ve bir aylık bir süre içinde 3, 4, 5 veya 8 seyahat günü seçebilirsiniz.

Balkanlarda trenle seyahat etmenin (Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Bosna, Sırbistan ve Romanya) en iyi plan olmadığını, trenler oldukça eski olmadığı için, çok sayıda rota olmadığından yanı sıra güvenilmez olabilirler.

Otobüsle seyahat etmek, Avrupa’nın bu bölgesinde en iyi seçimdir, bu siteyi kapsamlı zaman tabloları için inceleyin.

Kiralık araba:

Kendi tekerleklerinize sahip olmak, dünyanın bu bölümünü görmek için harika bir yöntemdir ve genellikle ziyaret etmek isteyeceğiniz küçük köyler, kalıntılar veya diğer taşlar vardır, ancak trenler veya otobüsler orada çalışmaz.

Kendi arabanız varsa, diğer turistlerin aksi takdirde yapamayacağı deneyimler yaşayacaksınız.

Balkanlar harikaBuradaki trenler güvenilir veya modern olmadığı için bir aracı kiralamak için yer. Otobüsler çalışır, ancak sıklıkla son derece uzun yolculuklardır.

Economybookings.com ile Arnavutluk’ta kiralanan araçların yanı sıra Makedonya’nın yanı sıra kamu transfer sistemlerinden bağımsız olarak bu iki ülkeyi kontrol etmeye devam ediyoruz.

Bir araba kiralamayı seçerseniz, dünya çapında bir sürücü belgesi gerekip gerekmediğini keşfettiğinizden emin olun. Makedonya için bir tane gerektirmiyoruz, ancak Arnavutluk için yapıyoruz.

Uçak:

Zamandan tasarruf etmek için satın alma veya kendinizi İtalya’da keşfederseniz ve Türkiye’ye geri dönme gereksinimi (örneğin), bölgedeki bütçe planı havayollarına bir göz atmayı düşünün.

Bir şehirden gelen uçuşlar pahalı görünüyorsa, komşu şehri / ülkeyi de inceleyin. Pegasus, Ryan Air ve Basit Jet gibi Avrupa’da bütçe dostu uçuşlar sağlar (ancak Doğu Avrupa’dan doğu yerine Batı’ya uçma eğiliminde olmalarına rağmen). Bir seçim daha Macaristan’ın düşük gider taşıyıcısı Wizz Air.

Bu havayolları ucuz, aynı zamanda fırfırlar sunmuyor. Sık sık bu şirketlerle bagaj için ödeme yapmanız gerektiğini ve bazı durumlarda belirlenmiş bir koltuk numarası almayacağınızı unutmayın, sadece boş bir koltuğun olduğu yerde oturuyorsunuz!

Sigorta

Özellikle maceracı faaliyetler yapmayı planlıyorsanız, seyahat ederken uygun sigorta kapsamına sahip olmak şarttır.

Diğer işletmelerin yapmadığı çok sayıda faaliyeti kapsadıkları için dünya göçebeleri sigortasını öneriyoruz. Mallarınız çalınırsa, bunu da kapsayacaklardır (neyin kapsandığını ve neyin olmadığını anladığınızdan emin olmak için her zaman politikanızı inceleyin).

Dünya göçebeleri ile gitmenin bir diğer yararı da, yoldayken politikanızı uzatabilmeniz veya değiştirebilmenizdir. Diğer birçok şirketle, evinizdeyken sigorta kapsamınızı bulmalısınız.

İğnele ?

Ayrıca, araç kiralamanızı kredi derecelendirme kartınızla rezerve ederseniz, Kredi Derecelendirme Kartınızla rezervasyon yapmazsanız, kiralama şirketinde ödemeniz gereken bir ücret – hasar çarpışma feragati için karşılanırsınız.

Bu ek sigorta için orada kapsanan bir TD çok birinci sınıf sınırsız vize kartımız var.

Konaklama

Doğu Avrupa’daki konaklama seçenekleri sonsuzdur. Bir pansiyon, bir konuk evi, bir B & B, bir otel, bir tesis veya bir dükkan otelde kalmak istiyorsanız, yapabilirsiniz.

Para değeri dünyanın bu bölgesinde son derece büyük. Dost, iyi bilgilendirilmiş personel ile temiz alanlar bekleyebilirsiniz. Ayrıca, kahvaltı genellikle odanızın maliyetine dahildir.

Hostelsclub.com, hostelworld.com, booking.com’a bir göz atıyoruz ve aynı zamanda konaklama seçenekleri için seyahat blogları arıyor. Bildiğiniz gibi, blog yazarları kalacak en iyi alanları paylaşma eğilimindedir?

Mağazada muhteşem alan pansiyon eski plovdiv

Soğutucu aylarda seyahat ediyorsanız, pansiyonunuzun alanda ısıtmanın yanı sıra sıcak su duşları olduğundan emin olun. Yaz aylarında seyahat ediyorsanız, klimanın mevcut olduğundan emin olun.

İletişim

Bilge telefonunuzla seyahat etmek, bugünlerde istisna yerine norm oldu. Yolculuk gezinizdeyken Google Haritalar’a göz atabilmek ve yabancı bir dilleri ana dilinize eşitleyebilmenin yanı sıra, Doğu Avrupa’da yönteminizi karşılamak için çok sayıda dil var!

Yoldayken Google Haritalar kullanan gezinme.

Wi-Fi, bölgedeki birçok kafede de sunulmaktadır.

Vizeler

Vizelerle, kredi derecelendirme kartlarını ima etmiyorum. Bir ülkeye gitmek için satın alma işleminde, sık sık bir vize satın almanız gerekecek – bu da pasaportunuzda sınırını ülkeye geçmenizi sağlayan bir onay damgası / çıkartmasıdır.

Birçok millet dünyanın bu kısmı için vize gerektirmez. Kanadalılar olarak, sadece Türkiye için bir vize gerektiriyoruz (hava ile görünürse uçuş terminalinden satın alınabilir).

Örnek olarak, Kanadalılar Avustralyalılar Ukrayna’ya girmeleri için vize gerekmez.

Önceden, sınırda veya hiç vize almanız gerekip gerekmediğini görmek için her zaman internette inceleyin.

Bu gezi sırasında tarih bilgilerinin yanı sıra farklı ülkeler ve şehirler için önerilerimizi de sunacağız! Duymak istiyoruzDüşünceleriniz ve aşağıdaki yorumlardaki önerileriniz!

Beğeniyor mu? İğnele! ?

Feragatname: Yoldaki Keçiler, Amazon ortağı ve aynı zamanda diğer bazı perakendeciler için bir bağlı kuruluş. Bu, blogumuzdaki bağlantıları tıklatırsanız ve bu perakendecilerden satın alırsanız komisyonlar yaptığımız anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *