İstanbul’da 10 sıra dışı şeyler

Güncellendi: 2/2/2020 | 2 Şubat 2020

İstanbul, bazı popüler tarihi yerlerin evidir – Mavi Cami, Hagia Sophia, Büyük Çarşı ve Flaver Market. Onlar görülmesi için çarpıcı, önemli tarihi yerlerdir. Ancak şehir aynı şekilde, daha az kalabalık ve biraz dövülmüş yoldan oluşan büyük eğlenceli şeyler kullanıyor.

Kültürel olarak önemli tarihi yerlere gitmek için çok önemli olduğu kadar (sonuçta, turist olmanın yanlış bir yanı yok) her hedefe sadece birincil tatilci mermi noktalarından çok daha fazlası var.

Tabii ki, İstanbul’un ana sitelerini kaçırmamalısınız. Ancak bunları yaptığınızda, burada olduğu kadar görülecek çok sayıda sıra dışı şey var. Tam burada başlamanıza yardımcı olmak ve seyahatinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için favorilerim var:

1. Bazilika sarnıçına inin

Çoğu gezgin, farkında olmadan günlerce bu antik mağaranın üstünde yürür. Mütevazi bir kapıya girdikten sonra, altıncı yüzyılda geliştirilen yeraltı eski bir su rezervuarına girerek kasvetli bir dizi merdivenden aşağı ineceksiniz. Yüzyıllık sütunların yanı sıra heykellerle doludur ve bölge turuncu tonlarında ürkütücü bir şekilde aydınlatılır. Koi balıkları ayakta suda yüzüyorsun yanı sıra etrafta dolaşmak için ahşap tahtalarda yürümeniz gerekiyor. Drips’in yankılanmasını duyabilirsiniz ve Medusa başında iki gizemli heykel var. Korkutucu bir filmdeymiş gibi hissettiriyor.

Alemdar, Erebatan CD. 1/3, +90 212-512-1570 Erebatansarnici.com. Her gün 09: 00-17: 30 saatleri arasında açın (dini tatiller hariç). Giriş 20’dir, yabancılar için deneyin.

2. Oryantal tarafa göz atın

İstanbul, dünyada iki kıtayı taşıyan tek şehirdir; Avrupa’dan Asya’ya uzanıyor. Oriental taraf (Anadolu tarafı olarak da adlandırılır), Boğaz Boğazı ile Avrupa tarafından ayrılır. Popüler Boğaz Köprüsü’nün üzerinde bir otobüse binebilirsiniz veya bir feribotla seyahat edebilirsiniz. Şehrin birincil tatil siteleri Avrupa tarafında, ancak hiç Asya’ya gitmediyseniz, orada olduğunuzu belirtmek için geçmek eğlencelidir. Alışveriş yapmayı düşünüyorsanız, Kadikön’deki önde gelen pazarları inceleyin.

Diğer hak eden faaliyetler arasında Beylerbeyi Sarayı’nı gezmek, şehrin olağanüstü manzaraları için Çamlica Tepesi’nin zirvesine binmek ve birçok restoran, kafe ve dükkanları kontrol etmek için Bagdat Caddesi boyunca gezinmek yer alıyor.

Feribot 3, tek yönlü bir bilet için denemeye devam edecek.

3. Gerçek bir hamama gidin

(Resim mevcut değil – herkes içeride çıplaktı!)
İstanbul’daki gösterişli otellerin çoğunda, aksi takdirde Türk banyoları olarak anlaşılan hamamlara sahiptir, ancak normalde gerçek bir anlaşma değildir. Onlar, ılımlı ve ılımlı bir deneyim bulmaya çalışan Batılılar üretiliyorlar. Gerçek hamamlar sayısız yıldır bir Türk geleneği olmuştur ve aynı zamanda hem temizlemek hem de sosyalleşmek için bir yer olarak hizmet etmişlerdir. Birçok hamam cinsiyetle ayrılır ve kadınlar normalde üstsüz gider. Biri, bir sauna gibi sıcak bir ağır buhar alanı olan farklı sıcaklıklarda bir dizi farklı boşlukla kayarsınız. Size kapsamlı bir ovma sağlamak için bir görevli ödemeyi tercih edebilirsiniz-ancak canlandırıcı olsa da! Çemberlitai Hamami, deneyimi denemek isteyen ziyaretçiler için mükemmel bir seçimdir; Bir tane daha önemli olan Cagaloglu. Her ikisi de eski şehirde bulunur.

Vezirhan Cad. 8, +90 552-381-1584, cemberlitashamami.com. Her gün 06: 00-12: 00 saatleri arasında açın. Giriş kişi başı 160 denemede başlar ve istediğiniz tedavilere/hizmetlere bağlı olarak oradan yukarı çıkır.

4. Prens Adaları’na git

İstanbul kıyı şeridindeki dokuz ada zinciri kalabalıktan özel bir tatil sağlar. Sıcak aylarda basit bir günlük gezi, adalar sadece şehirden hızlı bir feribot gezisidir. Birçok gezgin dört büyük adaya gider (Buyukada, en büyük ve birçok popüler Burgazada, Heybeliada ve Kinaliada). Tarihi binaları kontrol edebilir, lezzetli kafelerde yemek yapabilir ve dolaşırken muhteşem evleri görebilirsiniz.

Bu adaları özel kılan şey, adalarda hiçbir araç etkinleştirilmemesi, onları oldukça sakin ve huzurlu hale getirmemesidir. Taşıyıcının yanı sıra yürüyerek, bisiklet veya atların yanı sıra dolaşabilirsiniz.

Ziyaretçilerimiz gelmeden önce adaları kontrol etmek için günün ilk feribotlarından birini almaya çalışın.

Ferry’nin yolculuğu, hangi adaya gideceğinize bağlı olarak yaklaşık 1 saat ve 30 dakika sürecek. Biletler tek bir yolculuk bileti için kişi başına 5 deneyin.

5. Bir Feribot Alın

Bu büyük şehri kontrol etmek için harika bir yöntem tekne. Boğazın ücretli gezileri sunan çok sayıda tekne göreceksiniz, ancak paradan tasarruf etmek ve çok daha fazla esnekliğe sahip olmak istiyorsanız, bunun yerine rutin bir feribot gezisi yapın. Ücretin yanı sıra daha ucuz olacakFotoğraf çekmeye çalışan diğer turistlerle alan için mücadele etmeyecek.

Topkapi Sarayı, Boğaz Köprüsü, Çarpıcı Konaklar, Büyük Minareler, Diğer Kaleler ve Saraylar ve Daha Fazlası’ndan geçeceksiniz. Atlayabilir, biraz taze deniz ürünleri yiyebilir ve sonra geri dönebilirsiniz. Diğer turistlere çarpmadan kontrol etmek uygun bir yöntemdir.

Gidiş-dönüş feribot biletleri kişi başına 25 deneme gider.

6. Yahudi tarihine göz atın

Türkiye ağırlıklı olarak Müslüman bir ülke olsa da, şaşırtıcı derecede uzun bir Yahudi tarihi var. Alabileceğiniz Yahudi miras gezileri var veya durakları kendi başınıza kontrol edebilirsiniz. Yahudiler sayısız yıldır Türkiye’de ikamet ediyor, ancak nüfus 1400’lerde Osmanlı İmparatorluğu sırasında gerçekten büyüdü. İspanya Yahudilerini ve Osmanlı İmparatorluğu’nu kovduğunda 1492’de büyüme, büyük hizmet becerilerine sahip oldukları gibi klişeleştikçe onları karşıladı.

İstanbul’un Galata ve Balat mahalleleri Yahudi tarihine batmış ve şehrin her iki bölgesinde tarihi sinagogları keşfedebilirsiniz. İstanbul’un da Türkiye’deki Yahudilerin katkılarını ve mücadelelerini göstermek için harika bir görev yapan bir Yahudi müzesi (Türk Yahudiler Müzesi) var.

Berketzade Mahallesi, +90 212-292-6333, Muze500.com. Pazar-Perşembe günleri 10: 00-17: 00 arasında ve Cuma günleri 10: 00-11: 00’den (cumartesi günleri) açıktır. Bağışlar teşvik edilse de giriş ücretsizdir. Girmek için pasaport (veya başka bir resmi kimlik) gereklidir.

7. Galata Köprüsü’ndeki balıkçıların tadını çıkarın

Her gün, yüzlerce olmasa da, bölgesel erkeklerin düzinelerce, Galata Köprüsü’nün üst seviyesi boyunca bir sıra yazıyor ve kenarda balık. Olağanüstü bir manzara. Taze deniz ürünlerini yakalamak için saatler harcıyorlar ve bunlardan birkaçı hala balık avı kullanılabilirken size sunacaklar. Birçok adam yakalama bile yapmıyor; Sadece orada durup direklerini suyun üzerine asmaktan zevk alıyorlar.

Aynı şekilde köprünün tabanında bir balık pazarı var ve taze yakalanan balıkların birçok kabinine bakmak eğlencelidir (ancak aynı şekilde biraz brüt olabilir).

8. Theodosius’un Dikilitaşına bakın

Bu Mısır dikilitaş, Romalılar tarafından yağmalanmadan ve İskenderiye’ye transfer edilmeden önce MÖ 1500 civarında oyulmuştu. Kısa bir süre sonra, o zamandan beri kaldığı Konstantinopolis’e (şimdi İstanbul) transfer edildi. Dört tarafta, Tutmoses III’nin Fırat Nehri’ndeki bir savaş sırasında başarısını gösteren iyi korunmuş hiyeroglifler var.

Dikelisk normalde yerlilerle çevrilidir ve sohbet ederek hem de burada da performans gösteren buskers var. Bu olağanüstü tarihi kalıntıyı takdir ederken insanları izlemek için arkanıza yaslanmak için harika bir yer.

9. Tombili ile bir resim çırpın

Muhtemelen Tombili’nin olduğunu zaten anlıyorsunuz – sadece tanımıyorsunuz. Tombili, bir kişi gibi merdivenlerin üzerinde uzanmanın bir bankta oturduğu gibi kedi uzanmasını gösteren bir memede viral olan İstanbul’dan bir sokak kedi idi (eğer bakmak istiyorsanız mem, “chill kedi” olarak adlandırıldı).

Tombili 2016’da öldüğünde, bölgesel belediye başkanı bir heykel görevlendirildi ve şimdi Tombili’nin popüler resminin çekildiği yerde oturuyor. Hırsızlar anında heykeli çaldı, ancak büyük bir halk patlamasından sonra iade edildi.

10. Miniaturk’a git

Miniaturk, İstanbul’da bulunan minyatür bir parktır – yanı sıra dünyanın en büyük minyatür parklarından biridir. Dürüst olmak gerekirse, bu yerle karşılaşmadan önce minyatür parkların ne olduğunu bile anlamadım. Kısacası, park, popüler manzaraların ve 1/25 ölçeğinde yapılan cazibe merkezlerinin küçük kopyalarıyla doludur. Parkta Theodosius, Mostar Köprüsü ve Hagia Eirene Kilisesi de dahil olmak üzere 100’den fazla tasarım var. Park yaklaşık 15 dönüm ve park çevresinde sunulan ses kılavuzları da var, böylece dinleyebilir ve her özel cazibe hakkında çok daha fazla şey keşfedebilirsiniz.

Öznektepe, +90 212-222-2882, miniaturk.com.tr. Her gün 09: 00-18: 00 arasında açın. Giriş 15 deneme.

***
İstanbul, son derece büyük ve sıkışık bir şehirdir ve ziyaret etmek için kesinlikle korkutucu olabilir. Bununla birlikte, aynı şekilde bazı ilginç tarihlerin yanı sıra tonlarca özel manzara ve cazibe merkezleri – birçoğu hak ettikleri ilgiyi almaz.

Seyahat planınıza daha az ziyaret edilen bu cazibe merkezlerinden birkaçını ekleyerek, İstanbul’u eklektik, muhteşem şehir yapan tüm müthiş manzaraları görebilerken, çok daha özel ve otantik bir deneyime sahip olabilirsiniz. öyle.

İstanbul’a Yolculuk: Lojistik Fikirler ve Hileler
Uçuşunuz
Ucuz bir uçuş keşfetmek için Skyscanner veya Momondo kullanın. Onlar benim tercih edilen iki göz atma motorlarım, çünkü web sitelerine ve dünyanın dört bir yanındaki havayollarına göz atıyorlar, böylece her zaman hiçbir taş kalmadığını anlıyorsunuz. Skyscanner ile başlayın, çünkü onlarEn büyük erişim!

Konaklamanızı ayırtın
En iyi stoklara ve en iyi fırsatlara sahip oldukları için hostelworld ile pansiyonunuzu rezerve edebilirsiniz. Bir pansiyon dışında bir yerde kalmak istiyorsanız, konukevleri ve ucuz oteller için sürekli olarak en ucuz fiyatları geri döndürürken Booking.com’u kullanın. Tercih ettiğim konumlar:

Şerefe Hostel

Sultanlar Inn

Agora hostel ve misafirhane

Seyahat sigortasını hatırlamayın
Seyahat sigortası kapsamı sizi hastalık, yaralanma, hırsızlık ve iptallere karşı güvence altına alacaktır. Her şeyin ters gitmesi durumunda ayrıntılı güvenlik. Geçmişte birçok kez kullanmak zorunda olduğum için asla onsuz bir yolculuğa çıkmam. En iyi hizmeti ve değeri sunan tercih ettiğim iş:

Güvenlik Kanadı (70’in altındaki herkes için)

Seyahatimi sigortalayın (70’in üzerinde olanlar için)

Medjet (ekstra geri dönüş kapsamı için)

Para kazanmak için en iyi işi mi arıyorsunuz?
Seyahat ederken kullanabileceğiniz en iyi iş için kaynak sayfama göz atın. Yoldayken paradan tasarruf etmek için kullandığım her şeyi listeliyorum. Seyahat ederken siz de paradan tasarruf edecekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *