Paris Yeraltı Mezarları

Ziyaretçi Kılavuzu Son Güncellendi: 9/30/20 | 20 Eylül 2020

Paris Işıklar Şehri olarak bilinebilir, ancak karanlık ve rahatsız edici bir tarihi gizler.

Şehrin altında muazzam bir tünel peteği var. Sistem büyük bir labirent ve kimse orada ne kadar çok sayıda tünel veya oda olduğunu bilmiyor (bu kadar büyük). (Sonuçta Paris, birçok kez inşa edilmiş ve yeniden inşa edilmiş çok eski bir şehir.) Bildiğimiz şey, şehrin altında en az 320km (200 mil) tünel olması. Bu gerçek bir labirent.

Bu tüneller ve odalar, eskiden şehrin eteklerinde bulunan kaya taş ocaklarından geriye kalan şeydir. Şehri inşa eden kireçtaşının çoğu bu madenlerden çıkarıldı, ancak şehir büyüdükçe ocakların olduğu yere genişledi ve ocakların terk edilmesi gerekiyordu.

Fransız direnişi bu tünelleri II. Dünya Savaşı sırasında kullandı ve çılgın partiler 1990’larda gelişti. Victor Hugo, Les Misérables yazarken tünel sistemi hakkındaki bilgilerini kullandı. 1871’de Komünardlar bir odada bir grup monarşisti öldürdü.

Yine de, bu tünel labirentinde, bir kısmı halka açık: Paris’in tanınmış yeraltı mezarları.

Paris’in yer altı mezarları 18. yüzyılın sonunda “yaratıldı”. Mezarlıklar doldurulup şehir dışına taşınması gerektiğinde, tünellerin bir kısmı, burada geç arasında yavaş yavaş aktarılan milyonlarca Parislinin kalıntılarını içeren bir Ossuary’ye (insan iskeletlerinin depolandığı bir yere) dönüştürüldü. On sekizinci ve on dokuzuncu yüzyılın ortalarında. (Eğlenceli gerçek: Kemikler her zaman geceleri, yer altı mezarlarına giden yol boyunca şarkı söyleyen bir alayıdan oluşan bir törene taşındı.)

İlk başta, oldukça gelişigüzel bir şekilde biriktirildiler ve Ossuary basitçe yığıldı. Sonunda, kemikler bugün onları gördüğünüz şekilde organize edildi ve sergilendi.

Tamamlandıkları ilk günden beri, yeraltı mezarları telif hakkı için bile bir merak nesnesi olmuştur. 1787’de Kral Charles 10 olan D’Artois Lordu, mahkemeden bayanlarla oraya gitti. 1814’te Avusturya İmparatoru François 1, Paris’teyken onları ziyaret etmeye ve keşfetmeye gitti. 1860 yılında Napolyon III oğluyla oraya gitti. Catacomb duvarları aynı zamanda on sekizinci yüzyıldan kalma grafiti ile kaplıdır. Herkes bu yerde iz bıraktı. 18. yüzyılın sonuna doğru, yeraltı mezarları bir gezgin cazibe merkezi haline geldi ve 1867’den itibaren düzenli olarak halka açık.

Karanlık galerilerde ve dar pasajlarda, macabre ekranda düzenlenen kemikleri göreceksiniz. Yeraltı mezarları ürkütücüdür. Sessiz, karanlık, nemli ve biraz düpedüz iç karartıcı. Etrafta çok sayıda kemik var ve birçoğu birbirine yığılmış. Kimin kim olduğunu asla bilemezsiniz – o kafatasına baktığınız, rahatsız olandan ölen biri olabilir ya da zengin bir aristokrat olabilir. Asla bilemezsin!

Bu siteye defalarca gittim ve her zaman çok ürkütücü ama çok ilginç buluyorum. Yıllar boyunca çok sayıda olağandışı yere gittim ve Paris’in yeraltı mezarları kesinlikle en iyilerinden biri. Tarih büyüleyici ve yüzyıllarca ziyaretçilerin duvarlardaki işaretleri ve baş harflerini görebilirsiniz.

Paris’in Yeraltı Mezarları Hakkında İlginç Gerçekler

İşte bu sıra dışı gezgin cazibe hakkında birkaç ilginç gerçek:

Yeraltı mezarlarının derinliği beş katlı bir binaya eşdeğerdir.

Alan 2 kilometre uzunluğundadır.

Yeraltı mezarlarını keşfetmek en az 45 dakika sürer.

Yeraltı mezarlarındaki sabit sıcaklık 14 santigrattır.

Ossuary’nin yüzey alanı 11.000 metrekaredir.

Burada 6 milyondan fazla ölü Parisli var.

İkinci Dünya Savaşı’ndaki her iki taraf, gizli operasyonlar için yeraltı mezarlarını kullandı. Almanlar gizli sığınaklar inşa ederken, Fransız direnişi şehirde devreye girmemek için tünelleri kullandı.

Kaşiflerin ziyaret ettiği ve yüzdüğü yeraltı mezarlarında gizli, eşleştirilmemiş havuzlar var (ancak insanlar da burada kayboldu ve öldü, bu yüzden kendiniz keşfetmeye gitmeyin).

Yeraltı Mezarları Nasıl Ziyaret Edilir

Paris’in yeraltı mezarlarına ulaşmak için metroyu ve rer’i Denfert-Rocheau’ya alabilir veya 38 ve 68 otobüs kullanabilirsiniz. Müze Salı-Sunday 10: 00-8: 30’dan (Pazartesi günleri kapalı) açıktır.

Ziyaretçi sayısı bir seferde 200 ile sınırlıdır, böylece hat gerçekten uzun olabilir. Çizgiyi önlemek için alanınızı ilerlemede ayırmanızı şiddetle tavsiye ederim. (Cidden, çizgi saatler sürer!). Çevrimiçi bir yer ayıramıyorsanız, oraya mümkün olduğunca erken geldiğinizden emin olun.

Önceden biletler 24 EUR’a mal olurken, kapıdaki son dakika biletleri 14 EUR (son dakika biletleri şu anda Covid nedeniyle kullanılamıyor; pandemi bitene kadar ilerlemeniz gerekiyor).

Ekstra 5 EUR için İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca’da ses rehberleri mevcuttur. Ziyaretinize çok fazla tarihsel bağlam ekledikleri için bir rehberiniz yoksa kesinlikle paraya değer.

***
Yeraltı mezarlarını ziyaret etmekParis’teki en sevdiğim aktiviteler. Atlamamayı şiddetle tavsiye ettiğim bir şey. Tamamen içinde dolaşmak sadece bir saat sürer ve size Paris hakkında çok daha nüanslı bir anlayış verecektir.

Atlama.

Paris için kapsamlı bütçe rehberinizi alın!

Çok daha kapsamlı bilgi için, sizin gibi bütçe gezginleri için yazılmış Paris’e rehber kitabıma göz atın! Diğer kılavuzlarda bulunan kabartmayı keser ve doğrudan Paris’te seyahat etmeniz gereken yararlı bilgilere ulaşır. Önerilen güzergahlar, bütçeler, paradan tasarruf etmenin yollarını, görülecek ve yapılacak paten dışı şeyler, turist olmayan restoranlar, pazarlar, barlar, ulaşım ve güvenlik ipuçları ve çok daha fazlasını bulacaksınız! Çok daha fazla bilgi edinmek ve kopyanızı bugün almak için buraya tıklayın!

Paris’e Yolculuk: Lojistik Öneriler ve Hileler
Uçuşunuz
Ucuz bir uçuş bulmak için Skyscanner veya Momondo kullanın. Onlar benim favori iki arama motorum çünkü dünyanın dört bir yanındaki siteleri ve havayollarını arama yapıyorlar, bu yüzden her zaman hiçbir taş kalmadığını biliyorsunuz. Önce Skyscanner ile başlayın çünkü en önemli erişime sahipler!

Konaklamanızı ayırtın
En önemli envanter ve en iyi fırsatlara sahip oldukları için pansiyonunuzu hostelworld ile rezerve edebilirsiniz. Bir pansiyon dışında bir yerde kalmak istiyorsanız, konukevleri ve ucuz oteller için sürekli olarak en uygun fiyatları iade ettikleri için Booking.com’u kullanın. Kalmam en sevdiğim yerler:

St. Christopher’ın Kanalı

3 Ördek Hostel

Les Piaules

Kalmak için çok daha fazla yer arıyorsanız, burada Paris’teki en sevdiğim hosteller için. Kasabanın hangi bölümünde kalacağınızı merak ediyorsanız, işte şehrin mahalle dökümü.

Seyahat sigortasını unutma
Seyahat sigortası sizi hastalık, yaralanma, hırsızlık ve iptallere karşı koruyacaktır. Her şeyin ters gitmesi durumunda geniş bir koruma. Geçmişte defalarca kullanmak zorunda olduğum için asla onsuz bir yolculuğa çıkmam. En iyi hizmeti ve değeri sunan en sevdiğim şirketler:

Güvenlik Kanadı (70’in altındaki herkes için)

Seyahatimi sigortalayın (70’in üzerinde olanlar için)

Medjet (ek geri dönüş kapsamı için)

Para tasarrufu sağlayacak en iyi şirketleri mi arıyorsunuz?
Seyahat ederken en iyi şirketler için kaynak sayfama göz atın. Yoldayken paradan tasarruf etmek için kullandığım her şeyi listeliyorum. Seyahat ederken siz de paradan tasarruf edecekler.

Paris hakkında daha fazla bilgi ister misiniz?
Çok daha fazla planlama ipuçları için Paris’teki sağlam hedef kılavuzumuzu ziyaret ettiğinizden emin olun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *