ASTANA – Orta Asya Dubai

Rusya’daki vizemizin son gününde Astana’ya giden Omsk’ten ayrıldık ve bu büyük bir hataydı. Otobüsümüz (ayrıntılar için buraya tıklayın) 23: 20’de sınıra varmaktı ve Rusya’daki zamanımızın süresi dolmadan 40 dakika sürecek ve ülkedeki resmi olarak yasadışı göçmenlerdik. Otobüs şoförüne söyledik ve o anlıyor gibiydi.

OMSK’dan Astana’ya otobüsümüz
Peki, otobüs aslında yaklaşık 36 dakika geç oldu, bu yüzden biz sınır muhafızı ile konuşurken bizim vizemizde tam 3 dakika kaldı. Soru sormaya, zaman kaybetmeye devam etti ve masanın arkasında gergin bir şekilde seğirdiğimizi görebiliyordu. Sonunda güldü ve pasaportları vize üzerinde 2 dakika kaldı. Daha sonra, kırık İngilizcede, otobüs şoförümüz bizim için trafiği kesmeseydi, yeni bir vize verilinceye kadar rahatsız edici bürokrasiye dayanarak Rusya’da uzun süre tutulacağımızı açıkladı. Vay canına!

Astana’ya Çekme

Otobüs Astana’daki otobüs istasyonuna çekilirken, yeni enerji ile şarj edildik. Otobüste kaba bir uyku olmasına rağmen, yeni bir ülkenin heyecanı bizi her zaman uyandırıyor. Otobüsü kasabaya aldık (ayrıntılar için buraya tıklayın) ve Astana maceramıza başladık.

Bayterek – Astana’daki birçok fütüristik binadan biri
Astana, Başkan Nazarbaev’in tüm Kazakistan’ın gurur duyması için “modern bir sermaye” yaratmak için 13 milyar dolar harcamaya karar verdiği 1998’de Almaty’nin yerini Kazakistan’ın başkenti olarak değiştirdi.

Bayterek uzaktan
Şehrin kendisi pratik olarak petrol parası kokuyor ve ultra modern, uber-futuristik mimarisi kesinlikle şaşırtıcı. Bozkırın ortasından, çimenli düz alanlardan başka bir şey olmadan filizlenerek, buna neden “bozkırın dubai” dediklerini görebilirsiniz.

Gün batımında nur Astana Camii

Biz burada sadece etrafında dolaşıp muhteşem binaları kontrol ettik. Bizim ilk gün Bayterek kulesine çıktık ve 97 metreden şehre bakarken bir bira keyfini çıkardık.

Bayterek’in içinde 97 metrede bira olması
Ayrıca vizemizin kayıtlı olması, gezginlere zorlanan başka bir Bull-sh#t Beurocraasy (ayrıntılar için buraya tıklayın) için önemli miktarda zaman harcadık. Pasaportlarımızı almaktan dönerken, Atameken olarak bilinen mini bir Kazakistan modelinde durduk, tam bir zaman kaybı, ama iyi bir kahkaha.

Atameken… Minyatür versiyonlarını görebildiğinizde neden Astana’nın muazzam binalarını görüyorsunuz?
Astana kendisi çok havalı, fütüristik bir şehir ve kesinlikle görülmeye değer. Modern binaları seviyoruz ve sadece 650.000 kişilik bu küçük şehir onlarla dolu! Sadece 3 gün sonra, Kazakistan’ın eski başkenti olan Almaty’ye (ayrıntılar için buraya tıklayın) gece treninde kaldık (nihayet) ve başka bir modern Orta Asya şehrinde yürüyüş yapmayı planladık.

Khan Shatyr’in içinde

Astana’da seyahat için ipuçları:

OMSK’dan Astana’ya otobüs (9: 20-12: 45, 14 saat, 45mins w/zaman değişikliği, 1.004Rub)

Astana Tren/Otobüs İstasyonu’ndan Kasabaya Otobüs (#21,25,31, 60Rub, 30mins)

Vize Kayıt Ofisi Adresi (Göç Polisi):

29 Seyfullin St.

(Beibetshilik Ave ve Auezov Caddesi arasında)

Central Astana’dan Göç Polisine Otobüs (Khan Shatyr’den#43)

Tel: (717) 2716179

Tel: (717) 2716181

Kayıt Ücretsiz – 10 gün için iyi. Ülkede daha uzun kalırsanız, tekrar kaydolmanız gerekir.

Pazartesi – Cuma Açık

(09:00 – 18:00)

Astana’da konaklamanın tadını çıkarın!

Hiç inanılmaz yeni binalara sahip bir şehre gittiniz mi?! Aşağıda bizimle paylaşın!

Rusya’da acele etmek – 8 günlük bir toplama

Bu gönderi gibi mi? İğnele!

Feragatname: Yoldaki Keçiler, Amazon Ortak ve diğer bazı perakendeciler için bir ortaklıktır. Bu, blogumuzdaki bağlantıları tıklatıp bu perakendecilerden satın alırsanız komisyon kazandığımız anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *