BALI travel guide with sample itinerary & budget

When I think of Bali, the first word that comes to mind is “honeymoon”.

After all, in the book and movie “Eat Pray Love,” Bali represents love. and in many other films and TV shows, it is depicted as a romantic setting. growing up, I always thought of it as a destination mainly for special celebrations. Back then, there were no direct flights from where I’m from to this Indonesian paradise. At least, no low-cost flights. A trip to Bali was a trip that you prepare for, you save a lot for. Of course, a lot has changed since.

Today, most of us know that Bali is not just a lover’s paradise. The island has something for travelers seeking nature, culture, and adventure. It is also an optimal choice for family trips, solo travels, group holidays, and even company incentive tours.

Bu rehberde ne kapalı?

UNDERSTANDING BALI
WHERE TO stay IN BALITop budget hotels in Kuta
Top budget hotels in Seminyak
Search for more Bali Hotels!

HOW TO get TO BALIBali airport to Kuta, Legian, Seminyak or Canggu

HOW TO get around BALI
POCKET WIFI RENTAL & local SIM IN BALI
THINGS TO do in BALIBali Instagram Tour
Lempuyang temple and east Bali Tour
Ubud and central Bali Tour
Nusa Penida Tour
Uluwatu Temple
Ulun Danu Beratan, Jatiluwih Rice Terraces, and Tanah lot Tour
Bali Food Tour
Other places to check out in Bali

SAMPLE BALI ITINERARYEasy itinerary for 2 Pax
Budget itinerary for 4 Pax

MORE tips FOR THE poor TRAVELER
FREQUENTLY ASKED questions about BALIWhen is the best time to go to Bali?
Do I need a visa to check out Bali?
Do I need polio vaccine to check out Bali?
What plug type is used in Bali?
Where can I exchange my money in Bali?
Where can I find ATMs in Bali?
Is it safe in Bali?

Youtube ⬇️⬇️⬇️Related posts üzerinde daha fazla ipucu:

UNDERSTANDING BALI

Bali is Indonesia’s most famous tourist destination. The tourism industry is the province’s main source of income, fueled by tourism-related businesses like hotels and resorts, tour agencies and operators, etc.

Aside from making up the majority of the province’s economy, tourism also led to the development of more sophisticated arts and crafts. It also revived some of the traditional dances and customs that are otherwise left buried and forgotten. natural attractions also abound in Bali — both on land and underwater. Rice terraces, mountains, islands, beaches, jungles, caves, waves, and marine life are the draw for the adventurous. All these and more propelled Bali to rise as one of the world’s top destinations.

Essential Information:

Language: the most widely spoken languages are Indonesian/Bahasa Indonesia and Balinese. most people understand and speak English too.

Religion: Over 80% of the residents practice Balinese Hinduism, which is unique in Indonesia, a predominantly Muslim country. It is important to be respectful of their way of life, especially when visiting spiritual sites like temples. The island also observes Nyepi Day (Day of Silence), which we will discuss below.

Time Zone: GMT+8 (Central Indonesia Time). Bali is in the same time zone as Manila, Singapore, and Kuala Lumpur; and an hour ahead of Jakarta.

Currency: Indonesian Rupiah (IDR, Rp). USD 1 is around IDR 14,000; PHP 1 is around IDR 278; EUR 1 is around IDR 15,500 (as of November 2019)

Modes of Payment: most of the stores and restaurants transact in Rupiah, but major credit cards are accepted by most hotels, fine-dining restaurants, and souvenir shops. I noticed that quite a number of establishments have large signs that say they prefer Mastercard. Others like Visa and American express are accepted too.

WHERE TO stay IN BALI

Bali province is composed of Bali Island and other smaller islands clustered on the southeast portion, namely Nusa Penida, Nusa Ceningan, and Nusa Lembongan. The city of Denpasar is the provincial capital.

Bali has the most diverse options in Indonesia when it comes to accommodations. There are guesthouses, inns (losmens), hostels, budget hotels, high-end hotels, resorts, and villas.

The island can be split into four regions: South, North, Central/East, and West Bali. Although it is possible to stay in other regions, the southern portion is the most popular tourist hub. The majority of the accommodations, restaurants, cafes, bars, shopping areas, and attractions are located here.

As you can see on the map, most of the island’s tourist attractions can be found in the South. most visitors choose to stay in the south because of the tourist-friendly services and amenities. Furthermore, it’s accessibility makes it a good base and jump-off point to other tourist destinations in Bali. For me, the most optimal places to stay in the south are the following:

Seminyak. Seminyak is located further north of Kuta. It is like the high-end version of Kuta. Seminyak has plenty of luxury hotels, villas, and spa resorts.

Legian. Legian is a suburb located between Kuta and Seminyak. It offers the best of both worlds — budgetve lüks. Bu alan hem Kuta hem de Seminyak’a kıyasla Tamer.

Kuta. Badung Regency’deki Kuta Bölgesi, Bali’deki en yüksek konaklama konsantrasyonuna sahiptir. Burada yüksek kaliteli oteller olmasına rağmen, kasaba bütçesi ve backpacker dostu konaklama yerleri ile tanınır.

Ancak, zihinsel ya da daha kültürel bir deneyimden sonra ise, Merkez / Doğu bölgesindeki Ubud da müthiş bir seçimdir. Plaj kasabaları kadar erişilebilir değil, ancak rahatlatıcı bir Balinese kaçamağı sunmaktadır.

Bu bölgeleri ayrı bir makalede ayrıntılı olarak tartıştık: Bali’de kalmak için en iyi alanlar!

Kuta şehrindeki en iyi ekonomik oteller

Cara Cara Inn. Hotel tarafından Agoda tarafından sağlanan fotoğraf

Cara Cara Inn. Oranları ve kullanılabilirliği kontrol edin! ✅

H-Ostel Bali. Oranları ve kullanılabilirliği kontrol edin! ✅

Praba Guesthouse. Oranları ve kullanılabilirliği kontrol edin! ✅

Kuta Beach Stay. Oranları ve kullanılabilirliği kontrol edin! ✅

Yans House Hotel. Oranları ve kullanılabilirliği kontrol edin! ✅

D Yataklar Hostel. Oranları ve kullanılabilirliği kontrol edin! ✅

Seminyak bölgesindeki en iyi ekonomik oteller

Balinea Villa & Spa. Oranları ve kullanılabilirliği kontrol edin! ✅

Semimpi Basecamp. Oranları ve kullanılabilirliği kontrol edin! ✅

Oda & Vespa Suite 2. FİYATLARI GÖR VE HAZIRLANMAYIN! ✅

Ibis Stilleri Bali Petitenig. Oranları ve kullanılabilirliği kontrol edin! ✅

Arana Suite. Oranları ve kullanılabilirliği kontrol edin! ✅

Seminyak Square Otel. Oranları ve kullanılabilirliği kontrol edin! ✅

Bali otelleri için ara!

Bali nasıl gidilir?

Bali’nin birincil geçidi, Denpasar Havaalanı veya Bali Havaalanı olarak da bilinen Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı’dır. Adanın güney kesiminde, başkent, Denpasar yakınında ve Kuta ve Jimbaran arasında yer almaktadır. Havaalanı, Endonezya’daki en işleklerden biri ve hem iç hem de uluslararası büyük şehirlere ve havaalanlarına bağlanır.

Manila doğrudan Bali’ye bağlanır. Manila ve Bali arasındaki seyahat süresi yaklaşık dört (4) saattir. Aşağıdaki uçuşları karşılaştırın:

Bali’ye gelen gezginler iki form doldurması isteniyor: özel beyan formu ve sarı sağlık beyanı formu. Varış kartına gerek yok. Bir aile olarak geliyorsanız, yalnızca bir özel bildirim formunu doldurmanız gerekir. Formlarımız bize gemide verildi.

Bali Havaalanı, Kuta, Legian, Seminyak veya Canggu’ya

Turistlerin çoğunluğu bu dört alanı temel olarak seçer: Kuta, Legian, Seminyak ve Canggu. Hepsi Bali’nin güneybatı kıyısında havaalanının kuzeyinde yer almaktadır. Tahmini Seyahat Süresi:

KUTA’ya – 30 dakika

Legian’a – 1 saat

Seminyak’a – 1 saat

Canggu – 1.5 saat

Havaalanından bu turistik alanlardan herhangi birine ulaşım şekli için seçenekleriniz:

Düzenlenmiş taşıma hizmetleri (örneğin: otel servisi ve tur operatörleri)

Havaalanı taksi

Ölçülü taksi

Ride paylaşımı uygulamaları

Toplu taşıma (örnek: Angkot / Bemo ve Trans Sarbagita)

Turist Shuttle (Örnek: Kura Kura Otobüs ve Perama Otobüsü)

Çevrimiçi rezervasyon

Bali ve turistik merkezlerine nasıl gidileceğine dair ayrıntılı yayın için, bunun için ayrı bir makale oluşturduk. Burada okuyabilirsiniz: Turist merkezlerine Bali Havaalanı.

Eğer bir grupsanız, göz önünde bulundurulması için uygun bir seçenek özel bir transferdir. En güvenilir havaalanı transfer seçeneklerinden biri olduğuna dair bir gösterge, varış lobisinde bekleyen önemli sayıda Klook bağlı sürücü. Turuncu Klook üniforması giyen hepsi bir alanda kümelenmiştir. Klook’taki bazı transfer paketleri de veri SIM kartlarını içerir.

Thook Bali Havaalanı Transfer Buradan!

Bali nasıl gidilir?

Kenjira / Shutterstock.com
Bali civarında ulaşmak için ulaşım modları için çok seçimler var. İşte seçenekleriniz:

Bir grup turuna katılmak. Çoğu turist, ünlü ilgi çekici yerlere ulaşmak için grup turlarına katılmayı tercih ediyor. Bu turlar oteller, seyahat acenteleri ve tur operatörleri tarafından sunulmaktadır. Ayrıca turu çevrimiçi olarak çevrimiçi olarak rezervasyon yapabilirsiniz. Bu kılavuzun Bali bölümünde yapılacaklar hakkında daha fazla şeyle uğraşacağız.

Şoförlü özel kiralama. Bir grubun parçasıysanız (arkadaşlarınız veya ailenizle) bu bizim önerilen seçeneğimizdir. Bu şekilde, 10 saat boyunca zamanınızı ve güzergahınızın toplam kontrolüne sahipsiniz. Bu genellikle İngilizce konuşan bir sürücü, benzin ve sürücü yemeği içerir. Güzergahınız uygunsa, sadece şoförünüzle görüşmeniz gerekir. Klook birkaç özel otomobil kiralama hizmeti sunmaktadır. Burada sürücü hizmeti ile bir otomobil rezervasyonu! ✅

Turist servisi. Adının kendisinden, bu seçenek Bali’deki düzenli kamu otobüslerinden daha turistik dostudur. Bu mekikler Bali’deki ana turistik yerleri kapsar. Kura Kura otobüs ve Perama otobüsü turistler arasında popülerdir. Onlarla iletişim kurmak için, resmi web sitelerini ve sosyal medya hesaplarını kontrol edebilirsiniz. Kura Kura otobüs de bir mobil uygulaması var!

Düzenli otobüs. Trans Sarbagita, çoğunlukla Denpasar ve Güney Bali bölgesinde hizmet veren Bali’nin otobüs hızlı sistemidir. Sabit yollara sahiptir, ancak sabit bir program yoktur. Diğer normal otobüsler normalde uzun mesafeli rotaları kapsar. Ücret, varış noktanıza bağlıdır. Ancak, zaman için basıldığında bu önerilmemektedir.

Bemo veya Angkot. Bunlar yerel minivans. They are normally open and non-airconditioned. They look like vans but they work like Philippine’s jeepneys.

Taksi. For short-distance travel, tourists hop on a taxi. Taxis are relatively low-cost in Bali compared to other countries. The meter starts at IDR 7,000 (PHP25/USD.50/EUR.45) and IDR 6,500 (PHP24/USD.46/EUR.42) per succeeding kilometer. As a rule of thumb, always insist on using the meter.

Ride-Sharing App. Or a ride-hailing app. This should be the most convenient option but it’s a bit tricky to use ride-sharing apps like GoJek and grab in Bali. There are certain streets that don’t allow these vehicles to pass and certain hotels that discourage their guests from hailing a ride using the app.

Motorcycle or automobile Rental. Some travelers who like to be in total control of their time and itinerary opt to rent a automobile or a motorcycle. A motorcycle is the main mode of transportation used by both locals and tourists. The tourist hubs are bombarded by lots of motorcycle-for-rent ads/signboards. The rental rates range from IDR 70,000 (PHP250/USD5/EUR4.5) to IDR 150,000 (PHP540/USD11/EUR10) per day, depending on the type of motorcycle.

Learn more about the rules when driving a automobile or motorcycle in Bali and other important details here: how TO get around BALI!

POCKET WIFI RENTAL & local SIM IN BALI

Photo provided by Klook
There are many available local SIM and pocket WiFi rentals in Bali. You can also get your SIM card or pocket WiFi from Klook!

Pocket Wifi. The better choice if you want to connect more than one device or if your handset is locked to your service company at home. This is also good for those traveling with pals or family members. For those traveling from Manila, you can have it delivered to your home or office before your departure (within Manila only). choose the data package that you need — unlimited, 1GB, 500MB, 350MB or 150MB. Reserve here! ✅

Local data SIM. You can pick it up at Bali Airport. choose your data package. SIM card validity options are 14 days, 25 days, and 30 days. select the service type that you need — data only or data with free calls and texts. get your SIM card here! ✅

Having a reputable Internet connection while traveling is beneficial. It will help you save time and money as you explore. You can access Google Maps, a language translation app, and the currency conversion app. and should you decide to book tours or private automobile with a driver, you can communicate with the local drivers, tour operators, and tour guides via online messaging apps.

THINGS TO do in BALI

The good news is, Bali has a lot to offer. ÇOK FAZLA. You’ll never run out of things to do and places to discover even if you stay for weeks. I have pals who are now based in Bali and they still haven’t explored many parts of the island.

The bad news is, well, Bali has a lot to offer. With so many options, it can be quite challenging to pick attractions and activities, especially if you have limited time. If you’re building a Bali itinerary, it will help to look at them as tour packages. many tours bundle tourist sites according to proximity (attractions closer to each other) or according to your interests. You’re in Bali to see the temples? There are tours for that. Besin? There are tours for that. beaches and waterfalls? There are tours for that. Instagrammable spots? You bet there are tours for that, too!

In this section, we’ll do a short rundown of the tours available on Klook to make it less overwhelming. You can also do these tours on your own. If you’re a group, you can do the long-distance tours by renting a private automobile with driver, which is typically more affordable. Bu şekilde, 10 saat boyunca zamanınızı ve güzergahınızın toplam kontrolüne sahipsiniz. Bu genellikle İngilizce konuşan bir sürücü, benzin ve sürücü yemeği içerir. Güzergahınız uygunsa, sadece şoförünüzle görüşmeniz gerekir. Klook birkaç özel otomobil kiralama hizmeti sunmaktadır. Reserve a automobile with driver service here

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *